Základní informace o novém občanském zákoníku

2.10.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Nový občanský zákoník představuje zásadní rekodifikaci soukromého práva v České republice. Hlasy volající po změnách soukromého práva, které vznikalo v době totalitního režimu, sílily již od počátku devadesátých let.

Tento článek je z 2.10.2013. Aktuální informace získáte na našich seminářích.

Nový občanský zákoník představuje zásadní rekodifikaci soukromého práva v České republice. Hlasy volající po změnách soukromého práva, které vznikalo v době totalitního režimu, sílily již od počátku devadesátých let.

Na Ministerstvu spravedlnosti ČR byla proto vytvořena komise pro rekodifikaci soukromého práva, která zahájila práce na návrhu nového občanského zákoníku. Jednotlivé paragrafy byly průběžně zveřejňovány, aby se i laická veřejnost mohla s návrhem seznámit a sdělit připomínky. První verze návrhu kodexu byla zveřejněna v roce 2005 s výzvou k veřejné diskusi. V roce 2007 byla připravena druhá verze návrhu občanského zákoníku, která již byla připravena k zahájení legislativního procesu. Na připomínkovém řízení participovalo obrovské množství zástupců z řad právních expertů, k diskusi o návrhu bylo zorganizováno nespočet konferencí, mnohdy s mezinárodní účastí. Po mnohaletém úsilí byl legislativní proces završen podpisem prezidenta republiky dne 20. února 2012, dne 22. března 2012 byl vyhlášen ve Sbírce zákonů s účinností k 1. lednu 2014.

Co všechno zahrnuje rekodifikace soukromého práva?

Rekodifikace spočívá v přijetí nového občanského zákoníku, zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, a zákona č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém. Zákon o obchodních společnostech a družstvech reflektuje určité odlišnosti podnikatelského života, zákon o mezinárodním právu soukromém a procesním zase obsahuje pravidla pro řešení právních vztahů s mezinárodním prvkem, tzv. kolizní normy v oblasti právní způsobilosti, právního jednání, otázek rodinného práva, dědictví, věcných práv, cenných papírů a závazkového práva, dále pak pravidla pro právní pomoc v kontaktu se zahraničím, pravidla pro řešení insolvence s mezinárodním prvkem a rozhodčího řízení s mezinárodním prvkem.

Důvody pro přijetí nového občanského zákoníku

Jedním z rysů stávající úpravy je roztříštěnost soukromého práva do řady právních předpisů. Nový občanský zákoník soukromoprávní úpravu sjednocuje do jednoho kodexu. Záměrem nové úpravy bylo oprostit se především od terminologie a myšlení socialistické éry, které podřizovalo zájmy jednotlivce zájmům celku, a naopak přiblížit se k předválečné tradici českého práva. Autoři se proto ideově inspirovali, kromě zahraničních právních úprav, zejména německého, švýcarského, rakouského, italského a nizozemského soukromého práva, návrhem občanského zákoníku z roku 1937, který nebyl z důvodu politické a společenské situace přijat.

Co všechno v NOZ nalezneme

Předmětem úpravy jsou vzájemná práva a povinnosti osob, které vytváří soukromé právo. Jediný zákon obsahuje právní oblasti, které byly dosud upraveny v samostatných právních předpisech, které se účinností NOZ ruší, dojde tak ke zrušení více než stovky právních předpisů. Nyní tak nebude nutné hledat řešení v několika právních předpisech, řešení bude vždy v jediném kodexu, dojde tak ke značnému zjednodušení. V NOZ je opuštěna dosavadní odlišnost občanskoprávních a obchodněprávních závazkových vztahů, odpadne tak nutnost posuzování závazku podle smluvní strany, tj. zda jde o podnikatele či nepodnikatele, zákon přitom zakotvuje zásady na ochranu slabší smluvní strany. Dosavadní obchodní zákoník bude zrušen, veškerá problematika bude obsažena v NOZ s výjimkou práva obchodních korporací, které bude obsaženo v samostatném právním předpisu právě pro odlišnosti a specifičnosti právních vztahů týkajících se výlučně podnikatelských subjektů. NOZ nově upravuje rodinné právo, bytové právo, vrací se úprava pojistné smlouvy, zavádí se řada nových institutů.

Rok 2013 se pomalu ale jistě blíží ke svému konci, co přinese rok 2014? Mimo jiného velkou a dlouho očekávanou rekodifikaci práva. Co nového čeká podnikatele od 1. 1. 2014 v českém právu se dozvíte na našem semináři.