
Seznamte se s novinkami i se zkušenostmi z praxe
IFRS je v ČR relevantním účetním systémem používaným nejen ojedinělými účetními jednotkami, emitenty. IFRS jsou zohledňovány při tvorbě intepretací Národní účetní rady, jsou nápomocné, pokud v českých účetních předpisech chybí jednoznačná úprava. V roce 2022 by měl být dokončen návrh nového zákona o účetnictví, který rozšíří použití IFRS a současně vhodně zapracuje další koncepce IFRS do české legislativy.
Na konferenci představíme přehled novelizací účinných pro rok 2022 a později, včetně zdůraznění některých projektů ve stavu zveřejněných návrhů, abyste se na ně mohli včas připravit. Experti na IFRS promluví o svých zkušenostech i o tom, jaké nejčastější chyby se v praxi dělají.
Představení návrhu nového zákona o účetnictví
Využití IFRS v českých předpisech
IFRS je v ČR relevantním účetním systémem, a nikoliv jen pro ojedinělé účetní jednotky, emitenty. IFRS pro finanční nástroje jsou zakomponováno ve vyhlášce pro banky a finanční instituce, IFRS jsou zohledňovány při tvorbě intepretací Národní účetní rady, IFRS jsou často nápomocné, pokud v českých účetních předpisech chybí jednoznačná úprava. V roce 2022 by měl být dokončen návrh nového zákona o účetnictví, který má v úmyslu rozšířit použití IFRS a současně vhodně zapracovat další koncepce IFRS do české legislativy.
Koncepční východiska nového zákona o účetnictví pod vlivem IFRS
Praktické zkušenosti s IFRS 16
IFRS 16 je v účinnosti od roku 2019 a představoval zásadní změny ve výkaznictví založeném na IFRS. Můžeme po třech letech říci, že jsou postupy jasné a postupy společností nastavené? Zkušenosti z praxe, nejčastější chyby a též doporučení, jak k leasingu přistoupit při implementaci IFRS. Představení novelizace IAS 12 účinné od roku 2023 související s odloženou dani vyplývající z leasingu.
Podnikové kombinace pod společným ovládáním
Podnikové kombinace pod společným ovládáním jsou vyloučeny z rozsahu IFRS 3, přesto k nim často dochází a jejich zachycení nemá jednoznačný rámec. IASB vydala diskusní materiál představující úvahy a směr, který by se mohla tvorba nových pravidel ubírat. Jaká je současná praxe? Jaké metody zachycení se v praxi používají a kdy takovou kombinaci rozpoznat? Reaguje diskusní materiál na praxi nebo nastavuje nové postupy?
Finanční výkazy dle ESEF
Účetní závěrka za rok 2020 musela být připravena ve formátu ESEF a konsolidované účetní výkazy bylo nutné označkovat. Nové požadavky byly rozšířeny též agendu na straně auditorů. Účetní závěrka za rok 2022 rozšíří značkování i na informace obsažené v přílohách. Proč se vyžaduje regulace ESEF a jaká je výhoda tzv. tagů a co je tzv. taxonomie? Jaké informace musí být nově označkovány od roku 2022 a jak se procesně připravit na zpracování? Jaká je role auditorů při ověřování tagů?
ESG a IFRS
V listopadu 2021 byla pod Nadací IFRS ustanovena Rada pro mezinárodní standardy udržitelnost (ISSB), která na konci března 2022 vydala k diskusi návrhy prvních dvou standardů upravující požadavky na zveřejnění informací – obecně k udržitelnosti a k dopadu klimatických změn.
Co je ESG a jak se nově tato oblast provazuje s účetním výkaznictvím? Co pro společnosti sestavující účetní závěrky dle IFRS znamená ustanovení ISSB? Jaké požadavky vyplynou z nových standardů a na co a jak bude nutné reagovat přímo v účetních závěrkách?
Jak se připravit na ESG reporting s ACCA
Každý rok přináší do oblasti IFRS něco nového – nové standardy, intepretace nebo jen novelizace těch existujících. V kostce představíme přehled novelizací účinných pro rok 2022 a později včetně vypíchnutí některých projektů ve stavu zveřejněných návrhů aneb na co se v nejbližší době připravit.
Konference bude zakončena cca hodinovým panelem "Události roku 2022 a jejich reflexe v účetních závěrkách".
Zvolte variantu, která Vám vyhovuje.