Seminář

K novele zákoníku práce 2023/2024

s Mgr. Pleškovou

Mgr. Veronika Plešková, LL.M.

Na úvod si řekneme více o cílech novely zákoníku práce, stavu projednávání a předpokládané účinnosti novely. Poté si podle systematiky ZP projdeme hlavní body připravované novely, včetně propojení na navazující právní předpisy (např. občanský soudní řád, zákon o daních z příjmů aj.). Rovněž se zastavíme u menších změn, kterými jsou zpravidla terminologická zpřesnění. U každého tématu bude prostor k položení dotazu nebo ke stručné diskuzi. 

Obsah webináře:

1. Pár slov k semináři a novele 

Na úvod si řekneme více o cílech novely ZP, stavu projednávání a předpokládané účinnosti novely. Poté si podle systematiky ZP projdeme hlavní body připravované novely, včetně propojení na navazující právní předpisy (např. občanský soudní řád, zákon o daních z příjmů aj.). Rovněž se zastavíme u menších změn, kterými jsou zpravidla terminologická zpřesnění. U každého tématu bude prostor k položení dotazu nebo ke stručné diskuzi. 

2. Rozšíření informační povinnosti zaměstnavatele 

Novela zavádí širší a rychlejší informační povinnost vůči zaměstnancům. Seznámíme se s tím, o jaké informace se jedná a jaké jsou možnosti jejich sdělení tak, abyste si zachovali flexibilitu a nezhroutili se pod administrativní zátěží. 

3. Změny u DPP a DPČ 

Pro praxi zásadní změny nás čekají u dohod o pracích konaných mimo pracovních poměr (DPP a DPČ). Seznámíme se s nimi, včetně toho, jak to bude s rozvrhováním pracovní doby, překážkami v práci, příplatky a dovolenou. 

4. Časová flexibilita v zaměstnání 

Transpozice EU směrnic bude mít také vliv na práva zaměstnanců v oblasti pracovní doby. Řekneme si více zejména o dopadech do úpravy pracovních podmínek při péči o jiné osoby.

5. Práce na dálku 

Práci na dálku si nuceně vyzkoušela velká řada z nás v minulých letech. Nyní se konečně přistupuje k zapracování detailnější právní úpravy. Co novela přinese a jaká jsou její pravděpodobná úskalí, si probereme v této části. 

6. Digitalizace HR agendy v kontextu novely 

Krůček po krůčku se nám otevírají dveře k digitalizaci HR agendy. Novela by měla částečně umožnit elektronické sjednávání smluv se zaměstnancem, tak elektronické doručování písemností. Seznámíme se se zákonnými pravidly a možnostech jejich implementace v praxi. 

7. Další legislativní novinky v pracovním právu 

V této části se dotkneme menších změn ZP, které jsou často spíše jen terminologickým nebo věcným zpřesněním. 

Seminář je určen:

zejména personalistům a mzdovým účetním, je vhodný i pro ředitele či manažery, kteří mají agendu personalistiky na starosti.

Lektor

Mgr. Veronika Plešková, LL.M.

Advokátka, specialistka na oblast pracovního, imigračního a obchodního práva, dále na oblast práva sociálního zabezpečení. Věnuje se také přednáškové a publikační činnosti v oblasti pracovního práva.

Více informací a další semináře lektora

Termíny a místo konání

10.5.2023

9:00 - 13:00

On-line

Tento termín již nelze objednat. Jakmile vypíšeme nový, dáme Vám vědět. Nechte nám prosím na sebe kontakt.

3 990,- Kč

Ceny jsou uvedeny bez DPH 21 %.