
XI. ročník významné oborové akce určené všem, kterých se profesně dotýká bezpečnost a ochrana zdraví při práci.
Konference pokrývá především aktuální legislativní vývoj v BOZP u nás a povinnosti odborně způsobilých osob v prevenci rizik v návaznosti na současnou úpravu. Letos díky rozšíření do dvoudenního formátu přinese také několik důležitých přesahových témat, navazujících na přednášky z projektu Inovace v BOZP.
Konference jako každý rok doprovází rozsáhlá výstava dodavatelů výrobků a služeb pro oblast bezpečnosti a ochranu zdraví při práci.
Moderátor a odborný garant:
Robert Křepinský, předseda Stálého výboru pro legislativu při Radě vlády pro BOZP
Konference je určena
… i všem ostatním, kterých se oblast bezpečnosti práce profesně dotýká.
Akci podporují významné instituce a potkat na ní můžete zajímavé hosty.
Témata prezentují odborníci, kteří dané problematiky dlouhodobě sledují.
Jednotlivé body programu a přednášející budeme postupně upřesňovat.
Zástupci ministerstva práce a sociálních věcí představí novinky za uplynulé období, plány prací a aktivit pro nejbližší budoucnost a další důležité související informace.
Zástupce ministerstva zdravotnictví informuje o dění v oblasti ochrany veřejného zdraví a pracovního lékařství z pohledu instituce, která má tyto v gesci.
Tradiční přehled novinek v podání moderátora a odborného garanta konference.
Cílem programů podpory zdraví, tak jak je přinesla novela zákona č. 373/2011 Sb., provedená zákonem č. 120/2025 Sb., je propojit standardní preventivní prohlídky hrazené z veřejného zdravotního pojištění a specifická opatření zaměstnavatelů. Novela zákona usiluje o větší zapojení zaměstnavatelů do prevence civilizačních chorob, jejich implementace bude ale zůstane dobrovolná. V jakém smyslu se zapojení do těchto programů vyplatí? Jak je pojmout, aby dávaly smysl? Blok zkombinuje pohled odborníka na ochranu zdraví, personalisty a zmíní také některé účetní aspekty.
Jaké děje se začnou odvíjet, když dojde k mimořádné události v souvislosti s prací, spojené se škodou na zdraví? Jaká má být bezprostřední reakce, jak mají být uvědoměny správní orgány, jak se vede vyšetřování a jak se zpracovává analýza pro vnitřní potřeby? Jaká má zaměstnavatel přijmout vnitřní opatření a Jak by měly poznatky z vyšetřování události promítnout do opatření uvnitř firmy a jejich kontroly. Blok s několika přednášejícími bude sestávat nejen z teorie, ale také z příkladů a kazuistik.
Jednou ze změn, které přináší tzv. FLEXI novela zákoníku práce, která je všeobecně pozitivně vítána zaměstnavateli i zaměstnanci, je transformace, odstupného, které poskytovali zaměstnavatelé při skončení pracovního poměru z důvodu dlouhodobého pozbytí zdravotní způsobilosti zaměstnance k dosavadní práci pro pracovní úraz nebo nemoc z povolání, na náhradu nemajetkové újmy při skončení pracovního poměru. Podmínky, podstata i výše tohoto nároku zůstávají téměř totožné jako u odstupného, nicméně jej budou hradit pojišťovny zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatelů.
Společný interaktivní příspěvek zástupkyně největší pojišťovny v zákonném pojištění odpovědnosti za pracovní úrazy a advokáta jako zástupce postižených zaměstnanců i odpovědných zaměstnavatelů objasní, jak nejracionálněji vzájemně spolupracovat tak, aby bylo odškodnění pracovního úrazu provedeno pokud možno trojstranně konsenzuálně a bez zbytečných průtahů.
Rekapitulace méně zažitých změn, které do úpravy, která platila v ČR přes 40 let, přineslo v roce 2022 nabytí účinnosti zákona č. 250/2021 Sb., a jeho prováděcích nařízení vlády. Možná budete překvapeni, co ze staré úpravy se ještě v praxi udrželo. Budete si moct zahrát i “tajné” bingo, s kolika už neplatnými, ale stále používanými ustanoveními jste se setkali vy.
Blok věnovaný tomu, co se v BOZP označuje jako lidský faktor. jaké jsou vztahy mezi systémy pro řízení bezpečnosti, technikou, zařízeními a prostředím, ve kterém se pracovníci pohybují? Jak lidský faktor řídit, ale přitom se nenechat pohltit technikáliemi a “neztratit” tak v celém tom víru člověka, kvůli kterému se BOZP dělá především. Podvečerní blok na závěr prvního jednacího dne prozkoumá pomezí manažerské teorie i psychologie práce při reflexi současných proměn pracovního prostředí.
Dokumentace zdolávání požáru je klíčovým prvkem v rámci požární ochrany. Tvoří ji má operativní plán zdolávání požárů a operativní karta zdolávání požárů.
Často se stává, že je DZP zpracovatelům vytýkána a vracena. V kombinaci zpracovatele, který má s plány dlouhodobé zkušenosti a zástupce HZS, který DZP dozoruje shrneme, na co si dávat při zpracování pozor, co může být důvodem vrácení dokumentace a jak postupovat při zpracování taktické studie. přidáme pár námětů jak s objekty obsahujícími technologie, se nepočítá Hanuškova metodika z roku 1996.
Prožíváme období, kdy je rozvoje technologií o několik kroků před možnostmi seriózního posouzení vlivu jejich nasazení na pracovníky a víc než o parník před pokusy o jejich regulaci. Něco o nich ale přesto již víme. Jak připravit pracovníky na možná úskalí nových technologií a zasadit se o ochranu jejich zdraví - a to především duševního nastíníme v tomto bloku.
Jak se připravit na mimořádné situace, které přímo nesouvisejí s prací, ale pokud nastanou, ovlivní i bezpečnost vašich lidí? Ať už jde o živelní pohromu, infrastruktiurní výpadek, kybernetický útok, nebo fyzické napadení? Jak s jejich řešením počítá naše legislativa, jak je to s dpovědnostmi, jak lze tyto situace zapracovat do systému bezpečnosti na pracovišti a jak na ně připravit zaměstnance?
Jak na řešení problémů - především v oblasti fyzické zátěže a pracovní polohy nejen s ohledem na legislativu, kategorizaci a dodržování hygienických limitů, ale také pro dosažení větší efektivity při práci a celkové spokojenosti pracovníků.
Zvolte variantu, která Vám vyhovuje.