Konference BOZP v roce 2022
K tomuto semináři nejsou v současné době vypsány žádné termíny.
O nově vypsaných termínech Vám rádi napíšeme, pokud nám necháte kontakt.
Program
Hlavní téma:
- nový zákon o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a jeho připravované prováděcí předpisy (EZ, TZ, PZ, ZZ)
Další témata:
- přehled novinek v legislativě
- legislativní aspekty home-office nejen pod vlivem uplynulého období
- cesty k vytvoření bezpečného a zdraví neohrožujícího pracoviště
- vybrané aktuality a zajímavosti z požární ochrany
Program budeme postupně upřesňovat.

Návrhy nařízení vlády o vyhrazených elektrických zařízeních a vyhrazených zdvihacích zařízeních a bližších podmínkách k zajištění jejich bezpečnosti
Ing. Martin Röhrich
Jaké změny k úravě bezpečnosti elektrických a zdvihacích zařízení přinášejí návrhy prováděcích předpisů zákona č. 250/2021 Sb.?

Návrh nařízení vlády o vyhrazených tlakových zařízeních a bližších podmínkách k zajištění jejich bezpečnosti
Ing. František Jirota
Stručný komentář k aktuálnímu znění a porovnání s vyhláškou č.18/1979 Sb.

Zákon o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a návrh nařízení vlády o vyhrazených plynových zařízení
Ing. Jiří Kottnauer
Nová legislativa pro plynová zařízení po více než 40 letech.

Několik poznámek k výuce první pomoci
Mgr. Jan Bradna
Význam výuky první pomoci a její názorná ukázka; bezpečnost při poskytování první pomoci, volání na tísňovou linku.
Příklady: zástava masivního krvácení, zjištění stavu vědomí, zprůchodnění dýchacích cest, zjištění stavu dýchání, základní resuscitace a bezpečné použití AED.

Home office z hlediska pracovněprávní legislativy a smluvních vztahů mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem
JUDr. Martin Mikyska

Novinky v BOZP za uplynulé období a výhled na nadcházející
Robert Křepinský

Novinky z rezortu MZ v souvislosti s BOZP
Mgr. Matyáš Fošum
Hlavní novinkou bude seznámení s dokončeným metodickým návod ke kategorizaci a posuzování nemocí z povolání v souvislosti s lokální svalovou zátěží. Příprava materiálu trvala více než 8 let. Zmíněna dále bude aktuální situace ohledně covid-19 na pracovištích (podle situace na podzim) a výsledky evaluace poskytování pracovnělékařských služeb během omezení v prvním pololetí roku 2021 v souvislosti s pandemií.

Motivace pracovat zdravě
Ing. arch. Šárka Daňková
Proč smysluplně měnit pracovní návyky v kanceláři 21. století

Kancelářská práce z pohledu fyziologie práce
Mgr. Radim Pektor
Kancelářská práce není pouze o sezení. Jde o komplexní působení mnoha faktorů na stav a výkonnost člověka. Ergonomie pracoviště (typ místnosti, vybavení, světlo, mikroklima, hardware, software, spolupracovníci a mnohé další faktory) a způsob provádění práce (návyky, psychická pohoda, tempo apod.) určují nejen náš výkon, ale především spokojenost.
Pokud nejsme se svojí prací spokojeni, hledáme únik z daných podmínek (úprava pracoviště, systému práce, vztahů a jiných) či práci opouštíme.
V daném příspěvku bude mj .zmíněn i vztah horních končetin k vykonávané práci, dlouhodobé působení osobních a okolních vlivů na zdraví a biorytmy. Součástí bude dále praktická ukázka protahovacích cviků.

Dohled na pracovišti jako součást pracovnělékařských služeb
Bc. Gabriela Čulíková, DiS
Dohled na pracovišti a nad výkonem práce ve smyslu § 53 odstavce 1 a § 57, odstavce 1 c) zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, je důležitým nástrojem při hodnocení rizikových faktorů na pracovišti. Pravidelným dohledem ze strany poskytovatele pracovnělékařských služeb by měly být sledovány nejen rizikové faktory související s kategorizací práce a rizika ohrožení zdraví, ale i ergonomie pracovního místa, osvětlení pracoviště, režim práce a odpočinku a další faktory, které ovlivňují člověka v pracovním prostředí a mohly by mít negativní vliv na jeho zdraví. Lektorka upozorní na některé méně zřejmé aspekty této (mnohdy opomíjené) součásti pracovnělékařských služeb, a doplní je poznatky z terénu a praxe.

Ztráta zdravotní způsobilosti k práci a některé její pracovněprávní souvislosti
JUDr. Martin Mikyska

Novinky v legislativě a požárním dozoru
plk. Ing. Jiří Hošek
Cílem přednášky bude shrnutí legislativních změn z poslední doby a chystaných změn v blízké budoucnosti v oblasti požární bezpečnosti. Seznámení s důvody, které vedly k legislativním úpravám, zkušenosti z aplikace nové právní úpravy v praxi. Dále budou zmíněny časté chyby, které vedou k požárům, nebo k horším následkům požárů a další zkušenosti z kontrolní činnosti a obecně výkonu státního požárního dozoru.

Vliv požárně bezpečnostních zařízení na zvládání požáru
ppor. Ing. Václav Volner
Cílem přednášky bude zhodnocení vlivů aplikace požárně bezpečnostních zařízení na proces evakuace a rozvoj požáru v průmyslových objektech a objektech občanské výstavby. Problematika se bude opírat o zkušenosti zejména z pohledu profesionálních hasičů a záchranářů. Dále budou prezentovány bezpečné postupy a život zachraňující úkony v nebezpečných podmínkách požáru uvnitř objektu s ohledem na sníženou viditelnost, přítomnost zplodin hoření a sálavého tepla.