Poplatník daně z pozemků je definován v § 3 zákona o dani z nemovitostí. Obdobně je v § 8 zákona o dani z nemovitostí definován poplatník daně ze staveb.
U nemovitosti ve spoluvlastnictví podle úpravy účinné do konce roku 2006 až na jedinou výjimku platilo, že spoluvlastníci daň platili společně a nerozdílně. Pokud podle § 13a odst. 4 zákona o dani z nemovitostí daň přiznal jeden ze spoluvlastníků svým jménem a daň byla uhrazena na jeho osobní daňový účet, byl tento spoluvlastník považován za společného zástupce všech spoluvlastníků.
Výjimkou ze solidárního přiznávání a placení daně je u spoluvlastnictví pozemku odvozeného od vlastnictví bytu či nebytového prostoru podle zákona o vlastnictví bytů. V tomto případě je vlastník jednotky zapsané v katastru nemovitostí spoluvlastníkem společných částí budovy a také spoluvlastníkem příslušného pozemku. Pro tento případ platí, že každý spoluvlastník je samostatným poplatníkem daně a každý si musí řešit své povinnosti k dani z nemovitostí sám.
Změna účinná od roku 2007 umožňuje, aby si též u pozemku nezastavěného stavbou přiznali jednotliví spoluvlastníci daň za svůj spoluvlastnický podíl.
Pokud tedy není daňové přiznání podáno společným zástupcem za všechny, pak v okamžiku podání přiznání jedním ze spoluvlastníků za jeho spoluvlastnický podíl na pozemku vzniká povinnost podat přiznání každému ze spoluvlastníků samostatně za jeho podíl. Za nepřiznané spoluvlastnické podíly vyměří správce daně daň z pozemků z moci úřední.
Seznamte se se zvláštní úpravou osvobození od daně z přidané hodnoty u převodu staveb na dvoudenním semináři Zvláštnosti zdaňování nemovitostí pod vedením PhDr. Milana Skály - akce bonus v hodnotě 300 Kč - využijte aktuální 20% slevu.