DPH u pronájmu nemovitosti, která je ve spoluvlastnictví plátců a neplátců daně

10.2.2005, Zdroj: Ministerstvo financí

Pokud jste plátcem DPH a pronajímáte nebytové prostory v nemovitosti, která je ve spoluvlastnictví s ostatními osobami, máte při uplatňování DPH na výběr několik možností. Záleží také na typu nájemní smlouvy.

Tento článek je z 10.2.2005. Aktuální informace získáte na našich seminářích.

Pokud jste plátcem DPH a pronajímáte nebytové prostory v nemovitosti, která je ve spoluvlastnictví s ostatními osobami, máte při uplatňování DPH na výběr několik možností. Záleží také na typu nájemní smlouvy.

Podle § 56 odst. 4 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále ZDPH), je nájem pozemků, staveb a nebytových prostor osvobozen od daně.

Plátce se může podle odst. 5 tohoto ustanovení rozhodnout, že u nájmu nemovitosti jinému plátci pro účely jeho ekonomické činnosti, bude uplatňovat daň. V případě, kdy pronájem nemovitosti provádějí spoluvlastníci nemovitosti, kterými jsou plátce a neplátci, mohou všichni pronajímat nemovitost jako plnění osvobozené od daně. Plátce však nemá nárok na odpočet daně u přijatých plnění, která použije k uskutečňování plnění osvobozeného od daně a bude povinen provádět krácení nároku na odpočet daně u přijatých plnění, která použije k uskutečnění plnění osvobozeného od daně a plnění zdanitelného. Podle § 76 odst. 6 ZDPH použije koeficient, který uplatnil při vypořádání minulého kalendářního roku nebo, pokud takový koeficient nemá, stanoví ho podle předběžného odhadu. Jestliže plátce, který uskutečňuje pronájem nemovitosti, uplatňuje výdaje paušálem, je povinen podle § 100 ZDPH vést evidenci pro daňové účely a nárok na odpočet daně podle § 73 odst. 2 ZDPH prokazuje zaúčtovaným nebo zaevidovaným daňovým dokladem.

V případě, kdy dochází k pronájmu nemovitosti, která je ve spoluvlastnictví, mohou v závislosti na okolnostech dále nastat následující případy:

  1. Nájemní smlouva může vzniknout se všemi spoluvlastníky, s některými případně na základě plné moci. Spoluvlastník - plátce daně by se mohl rozhodnout uplatňovat daň u nájmu svého spoluvlastnického podílu jinému plátci, za předpokladu, že by nájem byl ošetřen samostatnou nájemní smlouvou.

  2. Nemovitost obhospodařuje jeden (i menšinový) spoluvlastník na základě zmocnění ostatních spoluvlastníků (přičemž toto zmocnění může být pouze obecného charakteru).

  3. Nájemní smlouva může být uzavřena většinovým vlastníkem bez souhlasu ostatních vlastníků, protože podle ustanovení § 139 odst. 2 Občanského zákoníku o hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou počítanou podle velikosti podílů.

V případech popsaných v bodě 2 a 3 může pronajímatel uplatňovat při pronájmu jinému plátci daň z přidané hodnoty, přestože pronajímá společnou věc, kde dalšími spoluvlastníky jsou i neplátci daně.

Trápí-li Vás nezodpovězené otázky týkající se ročního zúčtování služeb, daně z příjmů, účetnictví nebo DPH u bytových družstev a SVJ,.. neváhejte se zeptat zde.