Věnujte následujícím zákonům efektivní komunikace přiměřenou pozornost. Jistě při nich přijdete na to, že jsou podány ve formě vtipné, ale také na to, pokud se nad nimi upřímně zamyslíte, že platí a s jejich platností se setkáváme každý den.
Zákony efektivní komunikaceVěnujte následujícím zákonům efektivní komunikace přiměřenou pozornost. Jistě při nich přijdete na to, že jsou podány ve formě vtipné, ale také na to, pokud se nad nimi upřímně zamyslíte, že platí a s jejich platností se setkáváme každý den.
1. Komunikace až na výjimky zpravidla selže.
· Jestliže může komunikace selhat, tak selže.
· Jestliže komunikace nemůže selhat – stejně se o to pokusí, a zpravidla selže.
· Zdá-li se Vám, že úspěchu v komunikaci bude dosaženo způsobem, jaký jste od začátku zamýšleli, potom téměř jistě dojde k úspěchu způsobem, který Vás ani ve snu nenapadl. Pokud se stále zdá, že všechno směřuje k úspěchu, bude úspěch pravděpodobně pouze iluzorní.
· Jsme-li hluboce přesvědčeni, že je naše komunikace předurčena k úspěchu, pak je předurčena k selhání.
· Je-li člověk spokojený se svou komunikací, potom to obvykle znamená, že mu nikdo krom jeho samotného nerozumí.
2. Pokud je to, co říkáme možné pochopit více než jedním způsobem, bude to pochopeno způsobem, který způsobí nejvíce potíží.
3. Vždycky najdete alespoň jednoho člověka, který bude vědět lépe než vy, co jste vlastně chtěli svým sdělením říct.
4. Čím více komunikujeme, tím je dosažení úspěšné komunikace obtížnější.
a. Čím více se komunikuje, tím více je nedorozuměních.
5. Při komunikace s více než jedním partnerem (hromadná komunikace) není důležité, jaké věci jsou, ale jaké se zdají být.
6. Důležitost jednotlivých sdělení je nepřímo úměrná čtverci vzdálenosti komunikujících.
Metoda slovní manipulace v komunikaci
Manipulace je takový způsob mezilidského jednání, kterým se manipulující člověk snaží získat oprávněnou, nebo častěji neoprávněnou výhodu tím, že člověka manipulovaného nutí chovat se určitým, předem očekávaným způsobem, často proti jeho vůli, nebo v nesouladu s jeho oprávněnými zájmy nebo potřebami.
Následující příklady jsou nejčastější ukázky manipulace včetně příkladů používaných slovních spojení.
1. Odvedení pozornosti
(Tak bystrý člověk jako Vy …, To jste řekla velmi vtipně …, To je velmi přesně vystiženo …, Vašeho názoru na problematiku si vážím …)
2. Vnucení vlastního postoje
(Bez Vás to prostě nejde …, Je to hrozně důležité …, Rozhodnutí je na Vás, ale pozor na to …, Nechci Vás děsit, ale riziko je značné a hazardovat takto s možným neštěstím …)
3. Využití momentu překvapení
(No to jsem opravdu rád, že mohu s Vámi osobně hovořit!, Konečně jsem Vás zastihl, to mám velkou radost …, Je to možné! Osobně Vás potkávám …)
4. Zlehčování ( bagatelizace )
(To bude maličkost …, To hravě zvládnete …, Nepřehánějte …, To přece nebude tak horké …, To se mi nějak zvlášť nezdá …)
5. Psychický nátlak
(Musíte to chápat …, Musíte mi prostě pomoci, Jsem zoufalý a nemám na koho bych se obrátil, proto ti volám …, Přece si rozumíme, ne …, Je třeba si uvědomit …, Nechci ti radit, ale já bych to udělal takto …)
6. Výčitka
(… a já ti tolik věřil, to jsem si opravdu nezasloužila …, … to jsem měl o Vás lepší mínění, myslel jsem že jsme přátelé …, spoléhal jsem na Vás …)
7. Výhrůžka
(Když to nepůjde, tak …, Jestliže své chování ihned nezměníte, tak …, Nepřej si vědět co se stane, když …, Už toho mám dost, jen počkej co udělám …)
8. Urážka
(zjevná – Jsi blbej nebo co …, skrytá – častější – Takhle se chová jen hlupák ., Jen trouba by to mohl říci takhle …, Nechci se Vás dotknout, ale myslíte tohle vážně?, Asi Vám to nedošlo, ale …)
9. Sugesce
(individuální – nekritické přijetí cizího názoru jednotlivcem, např. fanatismus, skupinová – skupina podlehne cizí vůli bez vlastní racionální kontroly, např. davové chování, psychóza )
10. Vnucený názor
(Věřte, že to s Vámi myslím dobře …, Takhle to přece nemůžete chápat …, Máme-li spolu spolupracovat, potom jednoduše musíte …, Nerad na Vás naléhám, ale uvědomte si …, Určitě to myslíte dobře, ale měla byste si to dobře rozmyslet …) Důležitost neverbální komunikace
Verbální komunikací se k člověku dostávají tzv. tvrdá fakta, neverbální komunikace přináší „obraz duše“. (V čisté podobě ji známe např. z němého filmu nebo pantomimy).
Neverbální komunikace
· Nevyslovené zprávě se nelze vyhnout. Každé jednání nebo nedostatek jednání něco znamená.
· Nevyslovené zprávy mohou mít různý význam pro různé lidi. Zívání může znamenat nudu, únavu, zvyk dotyčného, ap.
· Může jít o záměrně nebo nezáměrně nevyslovenou zprávu.
· Může si získat větší pozornost než vyslovená zpráva. Chyby v dopise, špatná úprava vypovídají o neprofesionalitě pisatele.
· Nevyslovená zpráva je ovlivněna okolnostmi komunikace. Přítel je povýšen. Kamarád se chová i nadále přátelsky, povýšený to bere jako jeho snahu o cestu nahoru.
· Nevyslovené zprávy mohou být v přímém protikladu s tím, co bylo vyřčeno.
· Mohou to být zprávy užitečné nebo škodlivé.
Proč rozumět neverbální komunikaci
· Prostřednictvím řeči těla ovlivňují lidé své vzájemné chování - bez pomoci slov si sdělují své společenské postavení a role, své momentální nálady a pocity, své postoje vůči lidem či situacím, řídí chod daného společenského styku, mohou ovládat vysílané vzkazy zároveň s přesným vyhodnocováním přijatých signálů.
· Řeč těla není tak specifická jako slovo mluvené - zanechává ale v posluchači hlubší a déle trvající dojem. Prvky neverbální komunikace mohou mluvené slovo doplnit, zdůraznit, ale mohou s ním být i v rozporu.
· Řeč těla významně ovlivňuje náš úspěch či neúspěch v jakémkoli společenském střetu, ať osobním nebo profesním. Ve světě konkurence se může schopnost nonverbální komunikace ukázat jako klíč k dosažení vytčeného společenského a profesionálního cíle.
Pravidla úspěšné řeči těla
První setkání
§ Hospodařte s každou vteřinou prvního setkání.
§ Nedělejte si iluze, že špatný dojem lze snadno zítra opravit.
§ Pozdější náprava věcí je těžší než uvést je do pořádku hned na začátku.
Síla pohledu
· Vždy, kdykoli je to možné, použijte signál letmého povytažení obočí.
· Vždy opětujte signál letmého povytažení obočí vyslaný druhou osobou (pokud ovšem nechcete signalizovat nepřátelský postoj).
· Vždy přerušujte zrakový kontakt odvrácením pohledu směrem dolů, pokud nemáte v úmyslu vyjádřit nezájem o druhého nebo vyvést jej z rovnováhy např. pohledem vzhůru.
· Nikdy během počáteční fáze setkání neupírejte pohled na druhého déle než tři vteřiny. Podívejte se, potom zrakový kontakt krátce přerušte. Jakékoli porušení tohoto pravidla může vytvářet negativní dojmy, i když osoby přijímající signál nejsou schopny vysvětlit příčinu svých pocitů. Jediná výjimka je během tzv. přesilové hry, kdy je vaším záměrem vyvést protivníka z rovnováhy.
Síla úsměvu
· Používejte úsměv, který je nejvhodnější pro danou situaci. Nevhodný úsměv může vyvolat stejně negativní dojem jako vůbec žádný úsměv.
Využití prostoru vstoje
· Dbejte na to, abyste nikdy neúmyslně nenarušili intimní zónu jiné osoby.
· Ujistěte se, že jste zvolili odstup odpovídající výsledkům, kterých chcete dosáhnout. Vezměte v úvahu individuální a kulturní rozdíly, stejně jako povahu vztahu. Čím umíte být přizpůsobivější v manipulaci s osobními zónami jiných lidí, tím větší kontrolu nad setkáním budete moci uplatnit.
· Za určitých okolností může narušení něčího osobního prostoru zvýšit vzájemné sympatie. Můžete ho však použít jen tehdy, když to dotyčnému člověku vynahradíte slovní chválou anebo přátelskými a povzbudivými neverbálními signály. Za takovýchto podmínek snížení vzdálenosti mezi vámi zvýší jeho sympatie, zájem a ochotou spolupracovat s vámi.
· Nikdy nestůjte přímo čelem proti neznámému muži nebo po boku neznámé ženě. S mužem začínejte rozhovor vstoje spíše v boční pozici a postupně se přemísťujte více do pozice čelní.
· Na počátku rozhovoru se ženou zaujměte čelní postavení a potom se pomalu přesunujte do pozice boční.
· Nikdy nestůjte, když někdo další sedí, jestliže ovšem není vaším záměrem ho ovládnout nebo zastrašit. Výška je silným signálem dominance.
Využití prostoru vsedě
· Vyhněte se, pokud je to možné, křeslům, která vás nutí sedět v nich hodně hluboko, protože to omezí vaši možnost vysílat řadu důležitých signálů pomocí gestikulace a držení těla.
· Vsedě se můžete přiblížit k druhému člověku více, než byste mohli vstoje - poloha vsedě zvyšuje náš pocit bezpečí, obzvláště když opěradla vytvářejí fyzickou bariéru mezi námi a ostatními.
· Vyvarujte se sedět bezprostředně vedle neznámé ženy nebo proti neznámému muži. Kdykoli je to možné, řiďte se postupem uvedeným výše tak, že na počátku setkání sedíte po boku muže a tváří v tvář ženě.
Když si podáváte ruce
· Za všech okolností udržujte svou dlaň suchou. Za všech okolností používejte střední sílu stisku. Za všech okolností držte ruku druhého asi okolo šesti vteřin.
· Pro vyjádření převahy používejte dominantní stisk, silnější a mírně delší než normální.
· Pro vyjádření přátelství a ochoty spolupracovat používejte spojenecký stisk o normální síle a délce.
· Chcete-li vašemu signálu dodat více průbojnosti, uplatněte mírně vyšší sílu stisku.
· Chcete-li v něm zdůraznit aspekt přátelství, zachovejte střední sílu stisku, ale mírně ho prodlužte. Přitom se usmívejte, mějte uvolněný výraz, udržujte zrakový kontakt po celou dobu stisku rukou a mírně se předklánějte.
· Pro vyjádření podřízenosti použijte podřízeného stisku. Síla a trvání stisku by měly být normální. Zrakový kontakt omezte, při jeho přerušení odvracejte pohled dolů.
· Vyhýbejte se používání zabarvených, tmavých nebo zrcadlových skel v brýlích, pokud vás k tomu nenutí zdravotní důvody.
Posílení ochoty ke spolupráci
· Používejte náklon hlavy do strany spolu se zrakovým kontaktem a srdečným úsměvem, abyste zvýšili účinek svého vystupování nebo kdykoli žádáte o pomoc nebo o spolupráci.
· Když mluvíte ke skupině lidí, zajistěte, abyste měli se všemi zrakový kontakt. Pokud je to možné, vyhněte se předčítání textu. Buď se jej naučte zpaměti, nebo používejte stručné poznámky.
Přesilové hry
· Tajemství úspěšné přesilové hry závisí na vaší schopnosti ovládat čas a prostor druhé osoby.
· Choďte pomalu, choďte rozvážně, choďte vzpřímeně. Věnujte čas obhlídce svého okolí. Osvojte si chování vlastníka a ne kradmé způsoby někoho, kdo na místě nemá co dělat. Představujte si, že místo, kde jste, vám patří a pohybujte se podle toho. Nikdy se nenechejte přimět ke spěchu.
· Používejte prodloužený pohled k vyvedení druhého z rovnováhy. Sami se opětování prodlouženého pohledu ze strany druhého vyhýbejte. Pohled odvracejte buď doleva nebo doprava, nikdy ne dolů.
· Kdykoli je to možné, zvolte si, kde a jak budete sedět. Vyberte si židli bez postranních opěradel, z které lze snadno vstát a ve které budete stejně vysoko jako druzí. Vyhněte se léčce hlubokých, pohyb znemožňujících křesel.
· Svou schopnost ovládat druhé můžete často zvýšit záměrným vpádem do jejich osobního prostoru.
· Chcete-li získat nad druhým převahu, ovládněte nejdříve jeho čas. Čím déle jej přinutíte čekat - do určité míry - tím větší převahu dáváte najevo. Zkuste použít „dvacetiminutový test". Jestliže druhý vydrží na schůzku trpělivě čekat, získali jste převahu v tom smyslu, že jste podkopali představu, kterou měl o svém postavení.
· Braňte se pokusům mařit váš čas. Zůstaňte v činnosti a oplaťte druhému tím, že ho donutíte také na vás čekat. Dodržujte pravidlo, že počkáte nejvýš patnáct minut. Po skončení této doby, pokud není skutečné závažný a opravdový důvod ke zdržení, schůzku ukončete.
Jak číst druhé
· Přistupujte ke každému setkání nezaujatě. Vyhýbejte se příliš mnoha předem utvořeným úsudkům o tom, s čím se při něm setkáte.
· Nevěnujte příliš mnoho pozornosti výrazům obličeje. Přestože vám mohou poskytnout některá cenná vodítka, jejich signály řeči těla se dají snadno předstírat.
· Nervozitu poznáte spíše pohledem na nohy a ruce, než na obličej. Sledujte „úniky" signálů nervozity - drobných, podvědomě vznikajících pohybů, kterými druhý uvolňuje své vnitřní napětí.
· Signály řeči těla vám řeknou, zda druhý chce uzavřít dohodu. Klíčové signály, které je třeba sledovat, jsou náhlé uvolnění napětí, zvýšený zrakový kontakt, přiblížení se a ruka dotýkající se brady.
· Chcete-li si ověřit upřímnost signálů přátelství, sledujte záhyby kůže pod očima, prozrazující nefalšovaný přátelský úsměv, všímejte si během konverzace zvýšené snahy o dotek, napodobování vašich postojů a gest a hlavy nakloněné do strany.
· Lháři se prozrazují několika způsoby. Sledujte, zda druhý používá méně gestikulace a více se dotýká sám sebe. Obvykle si mne ruce, tahá se za uši, nos nebo tváře. Velmi mnoho vám prozradí mnutí nosu nebo očí. Lež ve spojení s nepřátelstvím lze rozpoznat podle agresivních pohybů nohou, rukou nebo úst.
Více informací o neverbální komunikaci a možných úskalích obchodního jednání se dozvíte na našem semináři.