Souběžně s privatizací bytového fondu měst a obcí a s převodem bytů do osobního vlastnictví vznikají nová bytová družstva (dále BD) a společenství vlastníků jednotek (dále SVJ). Orgány BD a SVJ by měly být tzv. "dozírajícím okem". Ne všichni ale při své odpovědné funkci dokáží sledovat správnost jednotlivých kroků. Navíc v případě BD a SVJ dochází k odlišnostem v účetních a daňových postupech ve srovnáním s obchodními nebo výrobními společnostmi.
Bytová družstva jsou většinou zakládána stávajícími nájemníky. Ne vždy ale v družstevních bytech bydlí pouze tito nájemníci - družstevníci. Bytové družstvo rozdílně stanovuje a účtuje nájemné pro své bydlící členy, pro bydlící nájemníky s regulovaným nájemným a jinak pro nájemníky s tržným nájemným.
Společenství vlastníků jednotek jsou zakládána ze zákona a jejich jediným cílem je ekonomická a technická správa bytového objektu. Přesto může být SVJ dobrým hospodářem a přinést vlastníkům jednotek nemalý zisk.
Na Bytová družstva a Společenství vlastníků se vztahuje Zákon o účetnictví, a to ve všech svých ustanoveních. Účetní jednotka se musí řídit i Českými účetními standardy a postupy účtování pro právnické osoby a speciálně vydanými pro bytové subjekty.
Legislativa sice umožňuje, aby Společenství vlastníků jednotek vedlo pouze daňovou evidenci (dříve jednoduché účetnictví). Vhodnější však je, aby i SVJ vedlo účetnictví (dříve účtovalo v soustavě podvojného účetnictví), a to z důvodu lepší přehlednosti a doložení dokladů. Bytové družstvo jako právnická osoba zapsaná v obchodním rejstříku je povinno vést účetnictví (účtovat podvojně).