Jsem jediný společník, jednatel a zaměstnanec s.r.o. v jedné osobě. Rád bych si od firmy vzal půjčku pro soukromé účely. Jaký je nejjednodušší legální způsob s minimálním daňovým dopadem pro obě strany?
Odpověď:
Není třeba se ničeho obávat, jde o poměrně běžnou a rozšířenou záležitost. Protože společník a jednatel s.r.o. jsou podle § 6 odst. 1 a 2 zákona o daních z příjmů (ZDP) považováni za zaměstnance, je vhodné nejprve zkoumat, zda budou v daném případě naplněny podmínky pro osvobození od daně určitého úrokového zvýhodnění na straně zaměstnance. Podle § 6 odst. 9 písm. n), resp. po 1. 1. 2008 půjde o písmeno l) ZDP je od daně z příjmů ze závislé činnosti (tj. u zaměstnance např. coby společníka nebo jednatele s.r.o.) osvobozeno:
- Peněžní zvýhodnění plynoucí zaměstnancům vsouvislosti sposkytováním bezúročných půjček nebo půjček súrokem nižším, než je obvyklá výše úroku, zaměstnavatelem zfondu kulturních asociálních potřeb podle zvláštního předpisu auzaměstnavatelů, na které se tento předpis nevztahuje, ze sociálního fondu nebo ze zisku (příjmu) po jeho zdanění, jedná-li se onávratné půjčky poskytnuté zaměstnanci:
- na bytové účely do výše 100000Kč nebo
- k překlenutí tíživé finanční situace do výše 20000Kč.
- U zaměstnance postiženého živelní pohromou mohou být půjčené částky až 10 krát vyšší.
Pokud půjčka tato kritéria nesplní, lze doporučit, aby byl sjednán „obvyklý úrok". Stěžejním ustanovením je pak v dané situaci § 23 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.
Podle druhé (speciální) věty ustanovení § 23 odst. 7 ZDP ve znění do 31. 12. 2007 se za cenu (obvyklou), která by byla sjednána mezi nezávislými osobami v běžných obchodních vztazích při stanovení výše úroků u půjček, se pro účely tohoto ustanovení považuje úrok ve výši 140 % diskontní úrokové sazby České národní banky platné v době uzavření smlouvy.
Podle § 23 odst. 7 ZDP ve znění od 1. 1. 2008 se tato speciální limitace „obvyklého úroku" u půjček ruší, takže obvyklý úrok se bude posuzovat pouze podle obecné první věty:
Liší-li se ceny sjednané mezi spojenými osobami od cen, které by byly sjednány mezi nezávislými osobami v běžných obchodních vztazích za stejných nebo obdobných podmínek, a není-li tento rozdíl uspokojivě doložen, upraví správce daně základ daně poplatníka o zjištěný rozdíl; nelze-li určit cenu, která by byla sjednávána mezi nezávislými osobami v běžných obchodních vztazích za stejných nebo obdobných podmínek, použije se cena zjištěná podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku).
Prakticky řečeno. Pokud nepůjde o půjčku na bytové účely nebo k překlenutí tíživé finanční situace, tak bude daňově optimální následující postup. Jestliže bude smlouva o půjčce uzavřená ještě do konce roku 2007 měla by výše sjednaných úroků odpovídat 3,15 % p.a. (což je 140 % z aktuální diskontní sazby ČNB 2,25 %). Pokud bude půjčka uzavřena až po 1. 1. 2008 lze doporučit zvolit jako obvyklý úrok obdobné úročení, jako požadují banky u půjček v místě dlužníka za obdobných podmínek (bude vhodné aktuální nabídku vybrané „referenční" banky, např. kopii její nabídky na internetu, přiložit ke smlouvě o půjčce pro případné pozdější dokazování).
Dodejme, že s.r.o. bude o půjče společníkovi účtovat: bude-li krátkodobá (splatná do jednoho roku) MD 355 / D 221 (211), bude-li dlouhodobá MD 067 / D 221 (211). Při splácení půjčky bude účtování přesně opačné. Úroky musí s.r.o. standardním způsobem účtovat do výnosů (na Dal účtu 662) časově rozlišené v souladu se smlouvou.
Vztah společníka a jednatele ke společnosti, daňová optimalizace v podmínkách roku 2008 a všechny novinky spojené s tzv. daňovou reformou Vás čekají na semináři Společník a jednatel z daňového a účetního pohledu.