V poslední době se stále častěji hovoří o tom, zda má smysl zavádět požadavky normy ISO 9001 případně dalších obdobných systémových norem z oblasti managementu, a zda je tato norma skutečně řešením pro řízení a organizaci práce.
Jako další otázka se hned následně nabízí to, zda zavedený systém má smysl nechat ověřit nezávislým certifikačním orgánem.
V časopise Svět jakosti 3/2005 byl publikován článek s názvem „ISO 9000: ekonomická choroba?“, ve kterém se autor zamýšlí nad smyslem a přínosem tohoto systému v organizaci a dovozuje, že ve skutečnosti ISO 9001 nejen nepřináší žádné podstatné výhody, ale dokonce je zátěží ekonomické výkonnosti (o finanční zátěži, která vzniká již náklady na poradenskou organizaci a případně certifikační orgán nemluvě). Autor (článek je převzatý z anglického časopisu European Quality) uvádí na příkladech organizací z různých zemí, počínaje Velkou Británií jako kolébkou ISO 9001, přes Japonsko až po země tzv. východního bloku, že tato norma nejen že není dobrá pro obchod, ale je v podstatě „ekonomickou chorobou“, a dále rozebírá nesmyslnost a zejména byrokracii řetězce „standardizace – certifikace – akreditace – ovládání trhu“. Ve své úvaze se také zamýšlí nad faktem, že řada organizací (ČR bohužel nevyjímaje) jen zaplatila za certifikaci bez skutečného zavedení a uplatňování příslušných požadavků. Jako jinou variantu řešení pak nabízí příklad nadnárodního holdingu Toyota, kde údajně manažeři zavrhli principy „ISO“, a namísto toho dosahují vynikající úrovně použitím nového způsobu myšlení, čili způsobu, jakým přemýšlíme o organizování, plánování a řízení práce.
Pokud jde o tuto tzv. novou myšlenku, nenapadá mě jiný smysl normy ISO 9001, než je právě plánování, řízení (a kontrola) práce. Vzhledem k tomu, že valná většina malých a středních firem u nás se obchodně zatím převážně pohybuje na území České republiky, zamysleme se nad situací v této oblasti právě u nás.
Pokud dojdeme z nějaké příčiny k závěru (důvody budou uvedeny v zápětí), že je nutno zavést do chodu organizace požadavky normy ISO 9001, nabízejí se v podstatě tři způsoby, jak se k systému řízení podle ISO 9001 (a následné případné certifikaci) dopracovat:
1) nastudovat požadavky (a případně nejrůznější „výklady“) normy s případným absolvováním nějakého školení a zavedení systému „svépomocí“ prostřednictvím vlastních zaměstnanců. Tato varianta může být zdlouhavá, ale méně nákladná, nepočítáme-li se ztrátou času stráveného přípravou a realizací, který mohl být věnován něčemu pro firmu výnosnějšímu (a užitečnějšímu?)
2) seznámit se (svým způsobem okrajově) s normou, popřípadě absolvovat nějaké základní školení, obrátit se na poradce-konzultanta, který bude v podstatě jakýmsi spolupracovníkem – navigátorem, ale hlavní část požadavků bude opět na samotné organizaci. Je to poněkud dražší varianta, než ta první, ale pro malou či střední organizaci může být nejlepším řešením. Odpadne čas na shánění nějakých výkladů, stanovisek, tvorby dokumentů, které už jsou mnohokrát zpracovány, ale na druhou stranu zapojení vlastních zaměstnanců znamená, že systém bude sloužit řízení práce v organizaci, a ne naopak. Odstrašující jsou příklady organizací, které – obvykle po spolupráci s méně zkušeným poradcem - vyrábějí celou řadu nadbytečných formulářů a záznamů, systém je neprůhledný a zcela nepochopitelný pro řadového pracovníka, a vlastně místo aby sloužil systém organizaci, tak ta slouží systému.
3) Třetí varianta je sjednání poradenské firmy, která zavede systém „na klíč“, proškolí zaměstnance a vypracuje všechny postupy. Je zdánlivě nejméně pracná, ale je poněkud nákladná. Navíc hrozí zavedení nesmyslného systému (viz předchozí poznámka). Je to varianta vhodná spíše pro velké firmy.
Certifikace – pokud je vhodná - potom následuje zhruba podle systému „certifikační orgán (pokud možno akreditovaný) – audit – certifikát – dohled“ Základní pravidlo ve vztahu k předchozímu je to, že certifikační orgán nemá (pokud je akreditovaný nesmí) provádět poradenství.
Hodláte ve Vaší firmě zavést systém řízení kvality dle ISO 9001? Inspirujte se radami našich odborníků na semináři Jak na to? - Aneb úvod do oblasti systémů managementu s využitím nástrojů „ISO“.