Nárok na stravné

23.2.2005, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Má učitelka základní školy nárok na stravné, pokud celé dopoledne (pracovní směnu) učí, potom jde na oběd a v odpoledních hodinách jede na seminář, který trvá déle jak 5 hodin?

Tento článek je z 23.2.2005. Aktuální informace získáte na našich seminářích.

Má učitelka základní školy nárok na stravné, pokud celé dopoledne (pracovní směnu) učí, potom jde na oběd a v odpoledních hodinách jede na seminář, který trvá déle jak 5 hodin?

Předpokládám, že zaměstnanci se stravují ve školní jídelně, která je vaše vlastní nebo v jiné škole, která patří pod stejného zřizovatele.

V takovém zařízení pro závodní stravování organizace hradí provozní náklady (věcné a osobní) a náklady na suroviny (potraviny) si hradí zaměstnanec sám nebo je mu na ně poskytnut příspěvek z fondu kulturních a sociálních potřeb.

Z hlediska nákladovosti nevznikají tedy organizaci žádné vyšší náklady, pokud uvaří několik jídel navíc; věcné a osobní náklady se prakticky nezmění.

Podle nařízení vlády č. 137 organizace zabezpečuje závodní stravování podáváním hlavních jídel v průběhu pracovní směny a za pracovní směnu se přitom považuje výkon delší než tři hodiny, což bylo podle Vašeho dotazu splněno.

Poskytování stravného podle zákona o cestovních náhradách není vázáno na dobu výkonu práce, ale na dobu pracovní cesty. Podle ustanovení zákona o cestovních náhradách zaměstnavatel vysílající zaměstnance na pracovní cestu určí mj. i dobu jejího trvání.

A jak je uvedeno, zaměstnanec se stravoval před nástupem pracovní cesty. Nešlo tedy o zabezpečení stravování na pracovní cestě.

Pokud by došlo ke striktnímu zákazu souběhu stravného a výhod závodního stravování, nemohl by výhod závodního stravování využít například ten zaměstnanec, který by se dostavil k výkonu práce po ukončení vícedenní pracovní cesty po páté hodině ráno, a ani ten zaměstnanec, který by byl vyslán na pracovní cestu před 19. hodinou (v obou případech by zaměstnanci náleželo podle zákona stravné za 5 hodin).

Závěr: Pokud zaměstnanec obědval ve vlastní jídelně (ne na stravenky, které lze uplatnit kdykoliv a kdekoliv) a pokud nemáte ve vnitřní směrnici, že není možný souběh závodního stravování a stravného podle zákona o cestovních náhradách, stravné nekraťte.

Vše o principech účtování a hospodaření příspěvkové organizace v oblasti školství a vše o zdaňování a použití hlavní a hospodářské činnosti příspěvkové organizace se dozvíte na semináři Hospodaření škol v roce 2005 – účetnictví, vnitřní kontrolní systém, finanční kontrola.