Použití zisku ve společnosti s.r.o.

1.10.2004, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Víte, jaké jsou možnosti použití zisku ve společnosti s ručením omezeným a jaký praktický význam má navyšování základního kapitálu?

Tento článek je z 1.10.2004. Aktuální informace získáte na našich seminářích.

Víte, jaké jsou možnosti použití zisku ve společnosti s ručením omezeným a jaký praktický význam má navyšování základního kapitálu?

Možností použití zisku ve společnosti s ručením omezeným je obecně několik. Za disponibilní zisk je možno považovat jak zisk vykázaný v účetní závěrce na účtu zisku posledního účetního období tak i zisk na účtu nerozděleného zisku minulých let.

Ponechání jako nerozdělený zisk
Už to naznačuje první možnost dispozice se ziskem dosaženým za poslední účetní období. Tento zisk může být ponechán ve společnosti jako nerozdělený zisk minulých let. Výhoda takového řešení je v tom, že ponechává možnost takový zisk v budoucnu rozdělit mezi společníky jako podíl na zisku pouhým rozhodnutím valné hromady nebo jediného společníka.

Převod na jiné složky vlastního kapitálu
Jinou možností je převést zisk na účet jiných složek vlastního kapitálu, a to jiných kapitálových fondů nebo rezervního fondu. Toto řešení má výhodu v tom, že takové prostředky může společnost použít v budoucnu v souladu s účelem těchto fondů, avšak nese zároveň nevýhodu v tom, že podle § 123 obchodního zákoníku již nebude možno takový původní zisk v budoucnu rozdělit mezi společníky jako podíl na zisku.

Rozdělení jako podíl na zisku
Pochopitelně je rovněž možné rozhodnout na valné hromadě případně rozhodnutím jediného společníka o rozdělení zisku jako podíl na zisku společníkům společnosti, případně i jako tantiému jednatelům a/nebo členům dozorčí rady. To samozřejmě nese výhodu v tom, že společníci obdrží plnění od společnosti, navíc v daňově výhodnější podobě. Rozdělení zisku mezi společníky ovšem nese i nevýhodu v tom, že se tomu odpovídající hodnota vyvede ze společnosti, způsoby jejího navrácení do společnosti jsou obtížné a předpokládají splnění určitých formálních kroků, pokud to v budoucnu společnost bude potřebovat. Jistou jednodušší možnost sice nabízí příplatek nad hodnotu vkladu podle § 121 obchodního zákoníku, který ovšem i v případě dobrovolného příplatku podle odst. 2 zmíněného paragrafu provázejí teoretické spory o to, zda i pro něj platí maximální hranice příplatku do poloviny základního kapitálu podle odst. 1 zmíněného paragrafu (ovšem i dobrovolnému příspěvku nad hodnotu vkladu musí předcházet formální krok souhlasu valné hromady).

Kromě daru, který není daňově příliš výhodný, je možností doplnění vlastního kapitálu společnosti právě zvýšení základního kapitálu novými vklady společníků. Jde však o poměrně složitý a nákladný proces.

Zvýšení základního kapitálu ze zisku
Kromě zvýšení základního kapitálu novými vklady společníků je možné zvýšit základní kapitál z vlastních zdrojů společnosti – například právě ze zisku, což je další způsob využití zisku ve společnosti.

Kritéria při volbě způsobu naložení se ziskem
O způsobu naložení se ziskem je tedy třeba rozhodnout podle finanční situace ve společnosti, předpokladu nutnosti budoucích investic a tedy disponibilního kapitálu ve společnosti, případných potenciálních finančních rizik a potřeby financí na straně společníků (případně jednatelů a členů dozorčí rady).

Výhody zvýšení základního kapitálu
Výhody zvýšení základního kapitálu spočívají v tom, že částka základního kapitálu se zapisuje do obchodního rejstříku a společnost s vyšší částkou základního kapitálu se stává důvěryhodnější pro své obchodní partnery. Přitom stále zůstává možnost v budoucnu snížit základní kapitál a za určitých podmínek částku snížení vyplatit společníkům. Stejně tak jako zvýšení základního kapitálu je ovšem i snížení základního kapitálu poměrně složitý a nákladný proces.