Povinnosti podnikatele podle živnostenského zákona

5.5.2004, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Víte, jaké jsou povinnosti podnikatele, které mají přímý vztah k provozování živnosti, k řízení před živnostenským úřadem a souvisí se vstupem do podnikání? Čtěte následující shrnutí…

Tento článek je z 5.5.2004. Aktuální informace získáte na našich seminářích.

Víte, jaké jsou povinnosti podnikatele, které mají přímý vztah k provozování živnosti, k řízení před živnostenským úřadem a souvisí se vstupem do podnikání? Čtěte následující shrnutí…

Povinnosti podnikatele jsou obsaženy jednak v § 31 ŽZ, ale jsou obsaženy i v dalších ustanoveních živnostenského zákona. Jedná se o povinnosti podnikatele, které mají přímý vztah k provozování živnosti, k řízení před živnostenským úřadem a souvisí se vstupem do podnikání. Netýkají se označení provozovny a oznamovací povinnosti ve vztahu k provozovně, což je uvedeno v § 17 ŽZ. Jedná se zejména o tyto povinnosti:

·         Pro doručování viditelně označit místo podnikání (liší-li se od bydliště), sídlo a u zahraniční osoby místo organizační složky, obchodní firmou nebo jménem a příjmením a identifikačním číslem. Důvodem je to, že do těchto míst se doručují písemnosti a pokud podnikatel nemá žádnou provozovnu, jedná se o kontaktní místa s podnikatelem.

·         Na provozovně, kde se prodává zboží nebo poskytují služby, musí být umístěny doklady prokazující nabytí zboží nebo materiálu, nemá-li podnikatel provozovnu, v místě podnikání, sídle nebo místě organizační složky. Na požádání kontrolního orgánu a ve lhůtě jim stanovené je třeba doklad předložit, aby byla lépe zajištěna ochrana spotřebitele a zlepšena kontrola ze strany živnostenských úřadů.

·         V prodejní nebo provozní době musí být na provozovně určené pro zákazníky osoba mluvící česky nebo slovensky.

·         Podnikatel odpovídá za to, že zaměstnanci splňují podmínku bezúhonnosti, pokud ji ukládá živnostenský zákon nebo zvláštní předpis.

·         Podnikatel, odpovědná osoba, odpovědné osoby jednající jménem podnikatele a fyzické osoby provozující živnost jsou povinni prokázat totožnost pracovníkům živnostenského úřadu.

·         Rozlišuje se „přerušení provozování živnosti“ (jako subjektivní oprávnění podnikatele). Podnikatel má právo přerušit provozování živnosti nejdéle na dobu 2 let. Pokud přeruší provozování živnosti na dobu delší než 6 měsíců, musí tuto skutečnost oznámit živnostenskému úřadu předem písemně. V případě, že by chtěl začít podnikat před uplynutím doby, na kterou živnost přerušil, musí to také písemně oznámit předem živnostenskému úřadu. Živnostenský úřad má povinnost evidovat přerušení provozování živnosti v živnostenském rejstříku a podnikatele o této skutečnosti informovat.

·         Za účelem zlepšení kontroly ze strany živnostenských úřadů, ale i dalších správních orgánů, které provádějí kontrolu, ukládá se živnostenským zákonem podnikateli povinnost mít na provozovně průkaz živnostenského oprávnění nebo vydané osvědčení.

·         Živnostenský zákon rozlišuje „pozastavení práva provozovat živnost“ jako sankční oprávnění živnostenského úřadu ve smyslu § 58 odst. 3 ŽZ, který dává živnostenskému úřadu možnost zrušit živnostenské oprávnění, pokud podnikatel neprovozuje živnost po dobu delší než 2 roky. Živnostenský úřad se může kdykoliv během provozování živnosti přesvědčit, zda podnikatel provozuje živnost či nikoliv a podnikatel je povinen na jeho žádost doložit doklady, jimiž prokazuje provozování živnosti.

·         Podnikatel je dále povinen na žádost zákazníka vydávat doklady o prodeji zboží a poskytování služeb (s údaji uvedenými v zákoně) a tyto doklady je povinen uchovávat po dobu 3 let ode dne jejich vydání (pokud by zvláštní předpis nestanovil něco jiného). V některých taxativně vyjmenovaných případech je podnikatel povinen vydat doklad jen na požádání zákazníka např. při prodeji telefonních karet, cenin, periodického tisku, prodej nepřesahuje 20 Kč, jízdenek hromadné dopravy, zboží prostřednictvím automatů nebo při prodeji zboží v souvislosti s poskytováním doplňkových služeb v dopravních prostředcích (železnice, silnice, letadlo apod., pokud by zvláštní právní předpis nestanovil povinnost vydat doklad).

·         Ustanovení § 31 ŽZ obsahuje i další povinnosti podnikatele, které byly upraveny v jiných ustanoveních zákona, např. povinnost podnikatele při přípravě mládeže na povolání se řídí zvláštními předpisy a odpovědnost podnikatele za zaměstnance, že splňují odbornou způsobilost, pro výkon povolání stanovenou zvláštními předpisy a vyžaduje-li to povaha práce i znalost dalších předpisů a splnění jiných podmínek.

·         Důležité ustanovení je to, že podnikatel je povinen při provozování živnosti dodržovat povinnosti vyplývající ze živnostenského zákona i dalších právních předpisů.