Převod obchodního podílu v s.r.o.

25.7.2006, Zdroj: Verlag Dashöfer, spol., s.r.o., Svět jednatele, Mgr. Miloš Ternel

Jak známo, obchodní podíl představuje účast společníka na společnosti a z této účasti plynoucí práva a povinnosti, přičemž každý společník může mít jenom jeden obchodní podíl.

Tento článek je z 25.7.2006. Aktuální informace získáte na našich seminářích.

Jak známo, obchodní podíl představuje účast společníka na společnosti a z této účasti plynoucí práva a povinnosti, přičemž každý společník může mít jenom jeden obchodní podíl.

V § 115 zákona č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku, je upraven proces převodu obchodního podílu společníka s. r. o. na jiného společníka nebo na třetí osobu prostřednictvím smlouvy.

Výše uvedené ustanovení tedy rozlišuje situaci, kdy je obchodní podíl převáděn na jiného stávajícího společníka s. r. o. a situaci, kdy je podíl převáděn na třetí (tj. „cizí“) osobu.

1) Převod obchodního podílu na stávajícího společníka s. r. o. (§ 115 odst. 1)

V případě, že je obchodní podíl převáděn na osobu, která již je společníkem dané s. r. o., zákon stanoví, že takový převod podléhá souhlasu valné hromady s. r. o., nestanoví-li společenská smlouva jinak. Společenská smlouva s. r. o. může stanovit jinak např. tak, že možnost převodu obchodního podílu zcela vyloučí i mezi společníky, nebo naopak umožní převod obchodního podílu i bez souhlasu valné hromady. Pokud společenská smlouva s. r. o. otázku převodu obchodního podílu vůbec neupravuje, pak jej lze pochopitelně převést, a to se souhlasem valné hromady.

Převod obchodního podílu na třetí osobu (§ 115 odst. 2)

Převod obchodního podílu na jinou osobu než na stávajícího společníka s. r. o. musí připustit společenská smlouva dané společnosti. Je zde tedy opačný režim než v případě převodu obchodního podílu na společníka. Společenská smlouva s. r. o. dále může podmínit převod obchodního podílu na třetí osobu i souhlasem valné hromady společnosti. V každém případě ale platí, že pokud má s. r. o. jen jediného společníka, potom je obchodní podíl převoditelný na třetí osobu vždy.

TIP

Pokud společenská smlouva s. r. o. nestanoví vyšší počet hlasů, stačí ke schválení převodu obchodního podílu většina hlasů společníků s. r. o. přítomných na valné hromadě.

V případech, kdy valná hromada s. r. o. rozhoduje o schválení převodu obchodního podílu, se nejedná o rozhodování o změně společenské smlouvy ve smyslu § 125 odst. 1 písm. D) obchodního zákoníku, což má vliv na požadované kvórum hlasů (pokud nestanoví společenská smlouva vyšší počet hlasů, stačí ke schválení převodu obchodního podílu prostá většina hlasů přítomných společníků). Zákon nestanoví, zda se musí jednat o předchozí nebo následný souhlas valné hromady. V právní teorii se obvykle připouští obě možnosti.

Smlouva o převodu obchodního podílu musí mít písemnou formu. Nabyvatel převáděného obchodního podílu, který není společníkem dané s. r. o., musí ve smlouvě prohlásit, že přistupuje ke společenské smlouvě s. r. o. a ke stanovám, pokud je daná společnost má. Toto je velice důležitá náležitost smlouvy o převodu obchodního podílu, na kterou se někdy v praxi zapomíná, a bez níž je tato smlouva neplatná! Podpisy na smlouvě musí být úředně ověřeny. Pokud převod obchodního podílu schvaluje valná hromada s. r. o., musí být o jejím rozhodnutí o schválení převodu pořízen notářský zápis (§ 141 odst. 1 obchodního zákoníku).

Osoba převádějící obchodní podíl ručí za závazky, které přešly spolu s převáděným obchodním podílem. Na toto ručení se přiměřeně použije ustanovení § 303 a násl. obchodního zákoníku.

ÚČINNOST PŘEVODU OBCHODNÍHO PODÍLU VŮČI SPOLEČNOSTI

§ 115 odst. 4 obchodního zákoníku výslovně stanoví, že převod obchodního podílu je vůči společnosti, ve které je podíl převáděn, účinný dnem doručení účinné smlouvy o převodu. Je tedy mylné se domnívat, že převod je vůči společnosti účinný např. až zápisem nového společníka do obchodního rejstříku. V praxi je tedy vhodné, aby, pokud je to možné, jednatel či jednatelé společnosti přímo na smlouvě o převodu obchodního podílu potvrdili svým podpisem převzetí smlouvy jejím jménem.

Speciální případ převodu obchodního podílu upravuje obchodní zákoník v § 114 odst. 5. Jedná se o případ, kdy obchodní podíl vyloučeného společníka přechází na společnost, která jej pak může převést na některého jiného společníka nebo na třetí osobu. O tomto převodu rozhoduje valná hromada společnosti.

POZOR

·         Smlouva o převodu obchodního podílu musí být písemná! Nezapomenout na úředně ověřené podpisy!

·         Pokud je obchodní podíl převáděn na třetí osobu, je třeba, aby tato osoba ve smlouvě prohlásila, že přistupuje ke společenské smlouvě s. r. o., popř. ke stanovám!

·         Je-li třeba souhlasu valné hromady společnosti s převodem, je třeba pořídit o tomto rozhodnutí valné hromady notářský zápis!Nemáte čas studovat účetní a daňovou legislativu? Pak navštivte seminář „Daně a účetnictví pro společníky a jednatele a rázem se budete v této problematice orientovat.