NOZ označuje vztah mezi věřitelem a dlužníkem, jehož obsahem jsou práva a povinnosti těchto dvou či více osob v rámci tohoto vztahu. Věřitel má práva – pohledávku a dlužník je povinen pouze vůči věřiteli, k němuž jej tíží dluh.
Jedná se o: smlouvy, závazky z protiprávních činů, závazky z právního jednání jedné osoby ( § 2884 a násl.), jiné skutečnosti (viz. 6 hlava)
Odstranění dvojkolejnosti závazkového práva obchodního a neobchodního (kupní smlouva, smlouva o dílo). Do závazků jsou zařazeny pojistné smlouvy a závazky z právních jednání.
Hlavní zásady:
- Autonomie vůle smluvních stran – uvolnění formálních požadavků, platí zásada bezformálnosti, tzn. každý má právo si zvolit libovolnou formu, pokud neomezuje zákon či druhá strana - § 559, stačí i vztah dodatečně písemně potvrdit
- Na právní jednání je třeba hledět jako na platné než neplatné - § 574, zhojení neplatnosti právního jednání- § 582
- Ochrana slabší smluvní strany - ochrana pacienta, spotřebitele ( § 1810 a násl.), cestujícího, nájemce, zaměstnance,omezení nároku věřitele na zaplacení úroků do výše jistiny, pokud bez rozumného důvodu otálel s uplatněním práva na zaplacení dluhu
Předsmluvní odpovědnost – nový institut v NOZ v § 1728 - porušení informační povinnosti o důležitých skutečnostech a okolnostech pro uzavření smluvního vztahu – nárok na náhradu škody, a to max. do výše, která odpovídá ztrátě z neuzavřené smlouvy v obdobných případech. Ochrana důvěrných údajů při jednání o smlouvě s právem poškozené strany na vydání všeho o co se druhé strana obohatila - § 1730.
- Další vzdělávání: Kurzy na téma právo a nový občanský zákoník.
- Odborné články: www.infoportal.cz.
- Podrobný komentář k dané problematice naleznete v on-line produktu Nový občanský zákoník s komentářem.