Souhrnné hlášení (§102)

24.6.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Do souhrnného hlášení se uvádí pouze dodání zboží osobě registrované k dani v jiném členském státě.

Tento článek je z 24.6.2013. Aktuální informace získáte na našich seminářích.

Do souhrnného hlášení se uvádí pouze dodání zboží osobě registrované k dani v jiném členském státě.

Komentář:

 dst. 1 písm. a)dodání zboží do jiného členského státu osobě registrované k dani v jiném členském státě

Kód:  " 0"

Kontrola na řádek : 20 daňového přiznání ( výjimečně i na ř. 50 )

Do souhrnného hlášení se uvádí pouze dodání zboží osobě registrované k dani v jiném členském státě. Týká se dodání zboží, které je osvobozeno podle § 64 zákona o DPH a uvádí se do  souhrnného hlášení ke stejnému dni, kdy vzniká povinnost přiznat dodání zboží do jiného členského státu podle § 22 odst. 3 zákona o DPH.

Do souhrnného hlášení se neuvádí dodání zboží s instalací nebo montáží, u něhož se stanoví místo plnění podle § 7 odst. 3 v místě, kde se montáž nebo instalace zboží uskutečňuje a pro účely vykázání v daňovém přiznání se stanoví den povinnosti přiznat plnění podle § 24a odst. 4 zákona o DPH.

Rovněž se do souhrnného hlášení neuvádí dodání plynu, elektřiny tepla nebo chladu podle § 7a zákona o DPH.

Do souhrnného hlášení se uvádí také dodání zboží  osobě registrované k dani, které je osvobozeno  například podle § 58 (dodání lidské krve, lidských orgánů a tkání).  Toto plnění se uvede do ř. 50 daňového přiznání.

 

Příklad:

Plátce daně dodá zboží osobě registrované k dani v Rakousku, přepravu zajistí dodavatel.  Plátce uvede hodnotu dodaného zboží na ř. 20 DAP a ve stejném období podá i souhrnné hlášení s kódem "0" . Plnění je osvobozeno podle § 64 zákona o DPH, na daňovém dokladu s náležitostmi podle § 29 uvede plátce sdělení " daň odvede zákazník". Dále uvede odkaz  na § 64 zákona 235/2004 Sb., nebo na článek 141 Směrnice .  Daňový doklad i sdělení může být uvedeno v cizím jazyku.

 

Příklad:

Plátce daně dodá osobě registrované k dani na Slovensku střešní krytinu včetně její montáže.  Toto plnění uvede plátce na ř. 26 DAP. Do souhrnného hlášení toto plnění neuvede.

 

Příklad:

Osoba registrovaná k dani v Německu zakoupí v tuzemsku za hotové  od výrobce plátce daně dvě vrtačky, které si sám přepraví do Německa.  Pokud zajistí dodavateli důkazní prostředky o přepravě zboží do jiného členského státu podle § 64 odst. 5 zákona o DPH, předloží registraci k DPH v Německu, pak může výrobce toto dodání osvobodit , uvést na ř. 20 DAP a do souhrnného hlášení s kódem "0".

 

Příklad:

Plátce daně dodá zboží osobě registrované k dani na Slovensku do tzv. call off skladu, kdy dodavatel zná odběratele, ale odběratel toto zboží bude odebírat ze skladu postupně ,  například do své výroby až následující měsíce.  Platit za dodané zboží bude postupně podle odběrů z tohoto skladu na základě měsíčního hlášení o odběru zboží a  komerčních  faktur.  Pokud v tomto jiném členském státě platí obdobné pravidlo jako v § 16 odst. 4 zákona o DPH v tuzemsku, uvede plátce toto plnění rovněž na ř. 20 daňového přiznání a do souhrnného hlášení. Plátce vystaví daňový doklad  pro účely DPH podle § 29 jako při běžném dodání zboží osobě registrované k dani, příjemce zboží přizná pořízení zboží ve svém daňovém přiznání podle právních předpisů dané země. Je možné, že v tomto jiném členském státě  je povinnost přiznat pořízení zboží až v momentě vyskladnění zboží. Pak nebudou souhlasit zdaňovací období  dodavatele   a příjemce zboží při vykazování v daňovém přiznání.

 

Odst. 1 písm. b) přemístění obchodního majetku do jiného členského státu,

 

Kód : "1"

Kontrola na řádek :  20 daňového přiznání

Přemístění zboží podle § 13 odst. 6 zákona o DPH je odeslání zboží nebo jiného obchodního majetku plátcem nebo jím zmocněnou osobou z tuzemska do jiného členského státu pro účely uskutečňování jeho  ekonomické činnosti  v jiném členském státu.

Toto přemístění zboží je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně  podle § 64 odst. 4 zákona o DPH za splnění zde uvedených podmínek.  Pokud bylo zboží předmětem daně  při jeho pořízení v jiném členském státě a plátce tuto skutečnost prokáže, uvede  přemístění zboží do ř. 20 DAP a rovněž do souhrnného hlášení  kód "1".

Do souhrnného hlášení se nevykazuje přemístění obchodního majetku plátce do jiného členského státu za účelem různých výstav či veletrhů, kdy se zboží vrací zpět do tuzemska. Stejně tak se  do souhrnného hlášení neuvádí přemístění například  zemního stroje  za účelem vykonání objednané  služby v jiném členském státu   a jeho návrat  zpět do tuzemska.

Příklad:

Plátce daně si pořídí v Maďarsku konsignační sklad, do kterého průběžně naváží zboží podle požadavků jeho odběratelů , kterými jsou jak osoby registrované k dani v Maďarsku, tak osoby nepovinné k dani.

Protože plátce na území Maďarska pořizuje zboží a tudíž zde uskuteční ekonomickou činnost, registruje se v Maďarsku k DPH.  V okamžiku, kdy přemístí zboží z tuzemska za použití českého DIČ do Maďarska na své přidělené DIČ v Maďarsku, uvede toto přemístění zboží v daňovém přiznání  na řádek 20 a do souhrnného hlášení s kódem "1". Základ daně stanoví podle § 36 odst. 6, v podstatě v nákupní ceně za jakou zboží pořídil v tuzemsku. Vystaví daňový doklad s náležitostmi obdobně  jako při dodání zboží do jiného členského státu osobě registrované k dani podle § 29.

V Maďarsku přizná daň při pořízení zboží z jiného členského státu  pod maďarským DIČ v souladu s tamní legislativou.

 

Odst. 1 písm. c )dodání zboží kupujícímu při zjednodušeném postupu při dodání zboží uvnitř území Evropského společenství formou třístranného obchodu, pokud je plátce prostřední osobou v tomto obchodu, 

Kód: "2"

Kontrola na řádek :  30 - pořízení zboží

                                a 31-  dodání zboží

Třístranný obchod  podle § 17 - zjednodušený postup  při dodání zboží uvnitř území Evropského společenství  formou třístranného obchodu , je obchod uzavřený mezi třemi osobami registrovanými v různých členských státech . Jedná se o osobu prodávajícího, prostřední osobu a kupujícího.  Zboží je dodáno přímo ze státu prodávajícího do státu kupujícího .  Daň přiznává kupující. Prodávající vykáže dodání zboží do jiného členského státu jako při běžném režimu . Prostřední osoba požívá  výhodu osvobození jak pořízení zboží  z jiného členského  státu tak dodání zboží do jiného členského státu.  Prostřední osoba uvádí plnění na ř. 30 a 31 daňového přiznání.  Hodnotu dodaného zboží uvede v souhrnném hlášení pod kódem "2".

 

d)poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, s výjimkou poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozeno od daně, osobě registrované k dani v jiném členském státě, pokud je povinen přiznat daň příjemce služby.

 

Kód:  "3"

Kontrola na řádek : 21 daňového přiznání

 

Do souhrnného hlášení se od 1.1.2010 uvádí  poskytnutí služby podléhající základnímu pravidlu pro určení místa plnění podle § 9 odst. 1 zákona o DPH osobě registrované k dani v jiném členském státě , pokud je příjemce plnění povinen přiznat daň. Do souhrnného hlášení se tedy uvádějí služby, které plátce vykazuje v ř. 21 daňového přiznání.

Do souhrnného hlášení se neuvádí služby podle § 10 - § 10k zákona o DPH. Tyto služby se vykazují na ř. 26 daňového přiznání.

Praktický problém může nastat v případě poskytnutí služby dle § 9 odst. 1 osobě povinné k dani se sídlem či provozovnou v jiném členském státě , avšak tato osoba není ještě registrovaná k dani.

Pokud plátce uvede poskytnutou službu v daňovém přiznání   na  ř. 21 i v případě, že je služba poskytnuta osobě povinné k dani, která není registrovaná k dani v jiném členském státě  pak musí samostatně podat správci daně vysvětlení o důvodu neuvedení tohoto plnění do souhrnného hlášení.

 

Příklad:

Plátce daně poskytne přepravní služby z Vídně do Prahy pro osobu povinnou k dani se sídlem ve Vídni. Tato osoba není doposud registrovaná k dani v zemi kde má své sídlo  v Rakousku. DIČ plátci daně tedy neposkytla.

 

Plátce daně přizná poskytnutí služby podle § 24a zákona o DPH ke dni jejího poskytnutí na ř. 26 daňového přiznání a do souhrnného hlášení službu neuvede.

Tím se vyhne plátce daně nesrovnalosti mezi řádkem 21 DAP a neuvedením plnění do souhrnného hlášení.  Má možnost v případě že dodatečně obdrží DIČ od příjemce plnění uvést tuto částku minusem na ř. 26 a současně plusem na ř. 21 a také  do souhrnného hlášení.

Stejně tak v případě, kdy plátce poskytuje osobě povinné k dani službu podle § 9 odst. 1 a tato služba je v zemi příjemce osvobozena, a v tuzemsku je na ni pohlíženo jako na plnění s nárokem na odpočet,  nebude se uvádět do souhrnného hlášení a v daňovém přiznání se uvede na ř. 26.  Osvobození by se dle daňové správy mělo posoudit dle státu příjemce.

Pokud je služba v tuzemsku  osvobozena bez nároku na odpočet daně například  podle § 54 - finanční služba , ale ve státě příjemce je plněním zdanitelným , pak tato služba do souhrnného hlášení patří. Ovšem v daňovém přiznání uvede tuto službu plátce na ř. 50 .

 

Příklad:

Plátce daně poskytne osobě registrované k dani v jiném členském státě pojišťovací službu.  Jedná se o službu osvobozenou bez nároku na odpočet daně v tuzemsku. Pokud je také osvobozenou službou bez nároku na odpočet daně ve státě příjemce plnění, uvede plátce toto plnění  na ř. 50 daňového přiznání ale do souhrnného hlášení tuto službu neuvede.

Pokud by tato služba nebyla ve státě příjemce osvobozena od daně, pak by plátce daně uvedl plnění na ř. 50 daňového přiznání a současně do souhrnného hlášení s kódem "3".

 

Příklad:

Plátce daně poskytne přepravní službu při vývozu zboží do třetí země pro osobu registrovanou k dani v jiném členském státě. Jedná se o přepravní službu podle § 69, která je při vývozu zboží  osvobozena s nárokem na odpočet daně.

Plnění plátce uvede na ř. 26 daňového přiznání ale nikoliv do souhrnného hlášení.

Do souhrnného hlášení se neuvádějí přijaté zálohy před uskutečněním zdanitelného plnění.

Odst. 2 Také identifikované osoby mají povinnost  podat souhrnné hlášení, pokud uskutečnily poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě  podle § 9 odst. 1, kromě služeb, které jsou v jiném členském státě osvobozeny od daně. Souhrnné hlášení se podává ve lhůtě do 25 dnů po  skončení kalendářního měsíce, ve kterém bylo plnění uskutečněno.

V kalendářním měsíci, kdy identifikovaná osoba neposkytla žádnou službu podle § 9 odst. 1 souhrnné hlášení nepodává.

Cílem semináře DPH pro začátečníky je seznámit účastníky se zákonem o DPH a principy jeho fungování tak, aby byli schopni samostatně rozhodovat  o jeho aplikaci v jednoduchých případech, požádat o registraci k DPH, sestavovat evidenci DPH včetně přiznání a vystavovat daňové doklady.