Při uzavírání nových smluv o zamezení dvojího zdanění bývá měněna maximální sazba srážkové daně, která může být v ČR uplatněna z licenčních poplatků vyplácených daňovým nerezidentům.
V praxi se vyskytly různé názory na to, jak postupovat v případě, kdy byl závazek z titulu licenčních poplatků zaúčtován v roce, kdy byla účinná původní smlouva o zamezení dvojího zdanění, avšak uhrazen byl až v roce následujícím, kdy se již prováděla smlouva nová s rozdílnou sazbou zdanění. Příkladem může být smlouva o zamezení dvojího zdanění uzavřená mezi Českou republikou a Kyprem, kdy původní maximální sazba srážkové daně činila 5 %, kdežto podle nové smlouvy může být až 10 %.
Nová výše srážkové daně se zpravidla aplikuje na příjmy vyplácené a připisované počínaje kalendářním rokem následujícím po roce vstupu nové smlouvy v platnost. Spornou může být otázka, zda by měla být sražena daň ve výši platné ke dni skutečné úhrady daného licenčního poplatku, nebo ke dni vzniku závazku licenční poplatek uhradit. V uvedeném případě smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřené mezi Českou republikou a Kyprem může nastat situace, kdy kumulované závazky z úhrady licenčních poplatků za léta platnosti předchozí smlouvy budou uhrazeny až po vstupu nové smlouvy v platnost. Někteří správci daně vyžadují srážku 10 % i z licenčních závazků vzniklých za doby působnosti předchozí smlouvy.
Na společném jednání zástupců Komory daňových poradců a Generálního finančního ředitelství má dojít k dohodě o principech zdanění. Může se týkat též například nové smlouvy s Polskem. O výsledku budeme čtenáře informovat.
Cílem semináře Daňová reforma 2012 (Novinky v daních a účetnictví 2012) je seznámit účastníky s novinkami v oblasti daní a účetnictví, které byly přijaty či schváleny v průběhu roku 2011. Jde o změny, které významným způsobem ovlivní nejen daňovou povinnost k dani z příjmů za rok 2011, ale také v roce 2012 a 2013.