Stavební deník

5.10.2005, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Při realizaci staveb a jejich změn, jejichž stavebníkem nebo zhotovitelem je právnická nebo fyzická osoba podnikající podle zvláštních předpisů, musí být veden stavební deník.

Tento článek je z 5.10.2005. Aktuální informace získáte na našich seminářích.

Při realizaci staveb a jejich změn, jejichž stavebníkem nebo zhotovitelem je právnická nebo fyzická osoba podnikající podle zvláštních předpisů, musí být veden stavební deník.

Vedení stavebního deníku

Stavební deník je základem dokumentace průběhu realizace stavby. Povinnost vést stavební deník je dána § 100 odst. 3 : zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů:

(3) Při realizaci staveb a jejich změn, jejichž stavebníkem nebo zhotovitelem je právnická nebo fyzická osoba podnikající podle zvláštních předpisů, musí být veden stavební deník. Při realizaci ostatních staveb a jejich změn musí být na stavbě, popřípadě na staveništi veden alespoň jednoduchý záznam o stavbě. Stavební deník a jednoduchý záznam o stavbě je povinen vést zhotovitel stavby. Stavebník má právo nahlížet do stavebního deníku a k záznamům v něm uvedeným připojovat svá stanoviska.

Podle zákona 378/1992 Sb., vedou stavební deník všichni dodavatelé bez ohledu na druh práce a velikost zakázky. Na stavbě je veden pouze jeden deník a to stavební deník (podle § 43 vyhl.č.132/1998 Sb. v platném znění) a není vhodné podobným termínem označovat operativní evidenci dalších subjektů působících na stavbě (např. deníky jednotlivých přímých dodavatelů a jejich subdodavatelů, různé montážní deníky atd.)

Podrobnosti stavebního deníku obsahuje § 43 vyhlášky č. 132/1998 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení stavebního zákona:

(1) Stavební deník se vede ode dne, kdy byly zahájeny práce na staveništi podle projektové dokumentace ověřené stavebním úřadem ve stavebním řízení. Vedení stavebního deníku končí dnem, kdy se odstraní stavební vady a nedodělky podle kolaudačního rozhodnutí.

(2) Do stavebního deníku se zapisují všechny důležité okolnosti týkající se stavby, zejména časový postup prací, odchylky od projektové dokumentace ověřené stavebním úřadem ve stavebním řízení nebo od podmínek stanovených stavebním povolením anebo jiným rozhodnutím nebo opatřením, popřípadě další údaje nutné pro posouzení prací stavebním úřadem a ostatními orgány státní správy, jako je například teplota ve vztahu ke stavebním pracím zejména s mokrým výrobním procesem, počasí (například déšť) u zemních prací a terénních úprav apod.

(3) Denní záznamy se zapisují jen výjimečně následující den, ve kterém se na stavbě pracuje. Jde-li o technicky jednoduché stavby nebo práce malého rozsahu, u kterých tak stanovil stavební úřad v podmínkách stavebního povolení, mohou být denní záznamy nahrazeny jedním záznamem za období nejvýše sedmidenní. Stavební deník se nevede u stavebních úprav, drobných staveb a udržovacích prací, u nichž postačilo jejich ohlášení stavebnímu úřadu a stavební úřad nestanovil , že je lze provést jen na základě stavebního povolení.

Konkrétní obsah a podrobnosti vedení zápisů, uložení a předání stavebního deníku by měly být investorem a zhotovitelem dohodnuty ve smlouvě o dílo. Smluvní strany se přitom řídí doporučeními vydávanými například Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Českou komorou architektů, Českým svazem stavebním inženýrů, atd.

Zorientujte se v důležité oblasti technického dozoru investora a přijďte si poslechnout návody a náměty k usnadnění kontrolní činnosti! Kam? Na seminář „Stavební, autorský a technický dozor investora v praxi“.