Využití a čerpání fondu odměn

20.4.2010, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz na téma využití a čerpání fondu odměn zodpoví Ing. Olga Hanzlová...

Tento článek je z 20.4.2010. Aktuální informace získáte na našich seminářích.

Dotaz na téma využití a čerpání fondu odměn zodpoví Ing. Olga Hanzlová...

Dotaz:

Jsme PO zřízená ÚSC, zaměstnance odměňujeme mzdou (ne platy), na odměny za mimořádné úkoly máme zřízeny fondy vedoucích, ostatní odměny jsou součástí mzdových složek. Před 3 lety jsme na pokyn zřizovatele vytvořili fond odměn. Je tento fond pro nás využitelný a pokud ano, jakým způsobem ho čerpat? Domnívám se, že zákon č.250/2000Sb., ve znění pozdějších předpisů, s odkazem na nařízení vlády č. 447/2000 Sb., řeší použitelnost fondu jen v souvislosti s odměňováním zaměstnanců platy.

Odpověď:

Podle zákoníku práce § 109 se vymezuje v odst. 3, kdo pobírá mzdu a kdo plat. Jednoznačně je učeno, že plat poskytuje za vykonanou práci zaměstnavatel, jímž je příspěvková organizace. I když se na výši platu ve vaší organizaci vztahuje zákon o mzdě, pobíráte plat a podle zákona č. 250/2000 Sb. vytváříte fond odměn, který se použije na odměny zaměstnancům. Důsledek vyplacených odměn může vést k překročení prostředků na platy. V tomto případě se musí čerpat fond odměn, aby nedošlo k porušení rozpočtové kázně podle § 29, odst. 7 e).

Překročení závazného ukazatele objemu prostředků na platy může nastat i v případě, že z provozních důvodů překračujete limit počtu pracovníků, a tím i prostředky na platy.

Doporučuji, abyste svou vnitřní směrnici k odměňování za vykonanou práci uvedli i formálně do souladu se zákoníkem práce a zákonem o rozpočtových pravidlech.

Seznamte se s majetkovými a peněžními fondy, jejich tvorbou a čerpáním dle aktuální legislativy a jejich finančním krytím. Navštivte seminář Ing. Olgy Hanzlové Fondy v příspěvkových organizacích a jejich využívání.