Zamyšlení nad úrazy elektrickým proudem

18.12.2006, Zdroj: Verlag Dashofer, spol. s r.o., BOZP & PO aktuálně, Ing. Miloslav Kočí

Úvodem je třeba definovat, co je úraz el. proudem. Za úraz el. proudem budeme považovat takový, když při dotyku nebo přiblížení projde tělem postiženého el. proud. Ne každý úraz el. proudem způsobí pracovní neschopnost a situace, kdy tělem projde el. proud je mnohem častější (zvláště u elektrotechniků) než případy, hlášené jako pracovní úrazy.

Tento článek je z 18.12.2006. Aktuální informace získáte na našich seminářích.

Úvodem je třeba definovat, co je úraz el. proudem. Za úraz el. proudem budeme považovat takový, když při dotyku nebo přiblížení projde tělem postiženého el. proud. Ne každý úraz el. proudem způsobí pracovní neschopnost a situace, kdy tělem projde el. proud je mnohem častější (zvláště u elektrotechniků) než případy, hlášené jako pracovní úrazy.

1. Vývoj hlášené pracovní úrazovosti el. proudem

Jak se dlouhodobě vyvíjejí pracovní úrazy (PÚ) el. proudem v ČR vzhledem k velikosti napětí je uvedeno na obr. 1.

Obr. 1 Vývoj hlášených úrazů el. proudem

Obr. 2 Podíl úrazů el. proudem na smrtelné úrazovosti ČR

Jednoznačně převládají úrazy na nízkém napětí (NN), které je podstatně rozšířenější než napětí vysoké (VN) a mají k němu snadnější přístup i zaměstnanci a osoby fyzické bez el. kvalifikace. Za sledované období došlo k poklesu úrazů na VN na 22 %, na NN na 51 % počátečního stavu. Počet úrazů trvale klesá, v posledních třech letech se zvláště na NN projevuje stagnace.

Úrazy el. proudem přestavují dlouhodobě z celkového počtu pracovních úrazů (PÚ) jen 0,12 %. Těžké úrazy (podle dřívější klasifikace) činí již 1,5 % a smrtelné dokonce 4,9 %. Jde tedy o významný zdroj smrtelných úrazů (SÚ). Podíl smrtelných úrazů el. proudem na smrtelné pracovní úrazovosti ukazuje obr. 2. Vzhledem k počtu SÚ (malému pro statistiku) graf značně kolísá. Trend však ukazuje pokles SÚ a je žádoucí, aby i v příštích letech tomu tak skutečně bylo.

Dále se budeme věnovat smrtelným úrazům v uvedených letech, o nichž máme podrobnější informace. Jde o 149 úrazů.

2. Kvalifikace při úrazech

Na jakých druzích zařízení z hlediska napětí a kvalifikace k úrazům došlo, je uvedeno v tab. 1. Z uvedeného vyplývá, že poměr mezi kvalifikacemi na obou napětích je zhruba stejný (nekvalifikovaní 50 %). Přitom je logické, že zaměstnanci a fyzické osoby s elektrotechnickým vzděláním utrpí úrazy el. proudem častěji, protože více a častěji pracují na el. zařízeních.

Tab. 1 Počet úrazů podle napětí a el. vzdělání

Napětí 

do 1 000 V 

nad 1 000 V 

Počet úrazů 

S el. vzděláním 

46 

53 

 99 

Bez el. vzdělání 

22 

28 

 50 

Celkem 

68 

81 

149 

Zatím jsme hovořili z hlediska kvalifikace pouze o vzdělání. Elektrotechnická kvalifikace se však získává vzděláním, praxí a zkouškou dle vyhl. č. 50/1978 Sb. a udržuje se pravidelným přezkušováním. Jak tomu bylo z tohoto hlediska, ukazuje tab. 2.

Tab. 2 Kvalifikace postižených s elektrotechnickým vzděláním

Elektrotechnická kvalifikace 

Počet 

Plná 

86 

Bez platné vyhl. č. 50/78 Sb. 

 8 

Jen pro NN 

 2 

Jen pro VN 

 1 

Jen bez výbuchu 

 1 

Nedostatečná praxe 

 1 

Celkem 

99 

Z tabulky vyplývá, že 13 % elektrikářů nemělo pro práci plnou elektrotechnickou kvalifikaci, respektive dělali práci, na kterou neměli kvalifikaci, což lze považovat za dost vysoké číslo.

S kvalifikací souvisí i praxe. Postižení, kteří utrpěli smrtelný pracovní úraz, měli praxi v rozmezích uvedených v tabulce.

Tab. 3 Délka praxe postižených

Odpracovaná doba [roky] 

do 0,5 

0,5 -2 

2 - 10 

nad 10 

SÚE [ % ] 

12 

13 

33 

42 

Jak je z tabulky patrné, 75 % postižených mělo praxi delší než dva roky na pracovišti nebo při činnosti, při které došlo k úrazu. Nešlo tedy o nezkušené osoby. Naopak 42 % postižených s praxí 10 a více let ukazuje, že s přibývající praxí ubývá opatrnosti, která je nahrazována rutinou.

3. Kdo porušuje bezpečnostní předpisy?

Při každém úrazu může porušit předpisy více stran. Může to být postižený, zaměstnavatel, jiný. Předpisy poruší někdy dvě strany zároveň, občas všichni, výjimečně nikdo.

Kromě případů, kdy se jedná o osobu samostatně výdělečně činnou, která sama pracuje a nikoho nezaměstnává, je za své zaměstnance při pracovní činnosti obecně odpovědný zaměstnavatel. Ten vydává příkazy k práci a práci má organizovat a řídit tak, aby byla prováděna bezpečně a aby zaměstnanci měli pro bezpečnou práci podmínky.

Práce na el. zařízeních nevykonává vždy jen jeden člověk (někdy to je i nepřípustné). Většinou se provádějí ve dvojicích nebo ve skupinách. Tam musí být jeden ze skupiny vedoucím práce. Je běžné, že i údržba el. zařízení je prováděna dodavatelsky. Pak přistupuje do procesu i objednatel, často prostřednictvím svých odpovědných zaměstnanců (např. při zajišťování pracovišť). Nesmíme zapomenout na sdružování podnikajících fyzických osob na některé zakázky. Tuto mnohotvárnou skupinu můžeme charakterizovat jako jiný.

Tab. 4 Kdo porušil bezpečnostní předpisy

Porušil 

Postižený 

Zaměstnavatel 

Jiný 

Nikdo 

Všichni 

Sám 

58 

11 

Společně 

36 

36 

11 

11 

16 

16 

16 

16 

Celkem 

121 

71 

41 

16 

81 

48 

28 

11 

Odpověď na otázku v nadpisu dává tabulka. Nejvíce, 81 % se na porušení předpisů podílel postižený. Přitom jen sám porušil předpisy v 39 % případů. V této souvislosti je třeba připomenout, že ve 12 případech jednal postižený absolutně bezdůvodně, v rozporu se zdravým rozumem. V dalších 13 případech pak projevil nevhodnou iniciativu, která mu byla osudná.

Zaměstnavatel s 48 % porušení je hned za ním. Jen ve třech případech byl úraz způsoben vadným elektrickým zařízením, kdy postižený nemohl situaci nijak ovlivnit. Ve 12 případech ukončil úraz podnikání osoby samostatně výdělečně činné.

Ani 28 % podíl jiných není zanedbatelný. 3 %, kdy nikdo neporušil předpisy, jsou sporná a závislá na posouzení. Skutečně neporušil předpisy postižený, když po podřepnutí u odkrytých živých částí rozvaděče do rozvaděče spadne? Co když se zdravotně necítil dobře, třeba i dlouhodobě, ale nikomu to neoznámil? Přece nebudeme předpokládat, že šel k rozvaděči spáchat sebevraždu.

Skupina všichni spolu s dvojicí postižený a zaměstnavatel, zaměstnavatel a jiný představuje 40 % případů a svědčí o značném nepořádku ve firmě.

4. Jaké předpisy byly porušovány

Kromě základního bezpečnostního předpisu, kterým je zákoník práce, a vyhlášek č. 48/1982 Sb., č. 324/1990 Sb. byly nejčastěji porušovány dnes již neplatné ČSN 34 31xx všemi na úrazu zúčastněnými. Ze strany postižených s elektrotechnickou kvalifikací byla nejčastěji porušována ČSN 34 3100 (73x). Postižení bez elektrotechnické kvalifikace porušili nejčastěji ČSN 34 3108 (29x).

Které články ČSN 34 3100 byly porušovány nejčastěji ukazuje následující tabulka

Tab. 5. Nejčastěji porušované články ČSN 34 3100 postiženým.

ČSN 34 3100 čl. 

67 

81 

82 

98 

142 

162 

168 

169 

Počet porušení 

13 

15 

16 

12 

11 

Jak je patrné z tabulky, byly nejporušovanější čl. 81 a 82 řešící vypnutí a zajištění pracoviště a to bez ohledu na napětí, čl. 98 ukládající počínat si při práci na el. zařízeních tak, aby byl chráněn pracující, případně čl. 162 při práci v blízkosti el. zařízení NN pod napětím. Při pracích na VN to byly čl. 168 a pro práci v blízkosti částí VN pod napětím čl. 169.

Nejste si jisti, jak postupovat při evidování a hlášení pracovních úrazů? Pak navštivte náš seminář!