Znáte povinnosti stanovené zákonem? Při přípravě nového zákona č. 356/2003 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, byl pozměněn názor na ověřování odborné způsobilosti pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky.
V další právní úpravě se již nepočítá s ověřováním odborné způsobilosti v takovém rozsahu jako v zákoně č. 157/1998 Sb.
Vzhledem k tomu, že celá oblast regulace nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky byla přesunuta do zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, byla i autorizace přetransformována do tohoto zákona.
Podle § 44a zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, smějí podnikatelé nakládat s nebezpečnými chemickými látkami nebo přípravky klasifikovanými jako vysoce toxické jen tehdy, jestliže nakládání s nimi mají zabezpečeno fyzickou osobou odborně způsobilou.
Jednotlivé činnosti v rámci nakládání s uvedenými chemickými látkami a přípravky může vykonávat i zaměstnanec podniku, kterého prokazatelně zaškolila odborně způsobilá fyzická osoba.
V § 44b zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, jsou stanoveny požadavky na odbornou způsobilost pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky.
Za odborně způsobilé se ve smyslu zákona považují absolventi vysokých škol, kteří:
- získali vysokoškolské vzdělání v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství nebo farmacie, nebo v akreditovaných magisterských studijních programech v oblasti veterinárního lékařství a hygieny,
- získali vysokoškolské vzdělání v oblasti oborů chemie,
- získali vysokoškolské vzdělání v oblasti skupiny učitelských oborů se zaměřením na chemii a mají ve svém výkazu o studiu potvrzeno úspěšné vykonání zkoušky z toxikologie,
- získali vysokoškolské vzdělání a mají doklad o absolvování speciální průpravy pro výkon práce ve zdravotnictví, nebo doklad o absolvování celoživotního vzdělávání v oboru toxikologie,
- získali vysokoškolské vzdělání v akreditovaném magisterském studijním programu rostlinolékařství nebo ochrana rostlin, popřípadě v rámci programu celoživotního vzdělávání v tomto oboru,
Uvedené podmínky pro získání odborné způsobilosti se vztahují pouze na osoby, které s vysoce toxickými chemickými látkami nakládají.
Za fyzické osoby odborně způsobilé pro výrobu, dovoz nebo prodej nebezpečných chemických látek a přípravků klasifikovaných jako vysoce toxické se považují osoby, které získaly způsobilost podle zákona č. 13/1993 Sb., celní zákon, ve znění pozdějších předpisů.
Fyzické osoby, kterým bylo vydáno rozhodnutí Ministerstva životního prostředí o autorizaci pro nakládání s chemickými látkami a přípravky klasifikovanými podle § 2 odst. 8, písm. f) zákona č. 157/1998 Sb. jako vysoce toxické se považují za odborně způsobilé do doby skončení platnosti rozhodnutí.
Povinnost získat autorizaci podle zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, se nevztahuje na provozování speciální ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace.
Získání odborné způsobilosti
Fyzické osoby, které mají jiné vzdělání než je uvedeno výše, musí úspěšně vykonat zkoušku odborné způsobilosti.
Komisi pro přezkoušení odborné způsobilosti pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky klasifikovanými jako vysoce toxické, zkušební místo, zřizuje příslušný orgán ochrany veřejného zdraví.
Komisi pro přezkoušení odborné způsobilosti pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky klasifikovanými jako vysoce toxické (dále jen "zkušební místo") zřizuje příslušná krajská hygienická stanice.
Komise pro přezkoušení odborné způsobilosti ustavena jako je tříčlenná. Předsedu a členy jmenuje vedoucí příslušné krajské hygienické stanice, při které se komise zřizuje.
Členy zkušební komise včetně jejího předsedy mohou být jmenovány pouze osoby odborně způsobilé podle § 44b odst. 1 písm. a) zákona. Předsedou může být jmenována pouze osoba, která je činná na úseku hygieny práce po dobu nejméně pěti let. Zkušební komise se usnáší většinou hlasů svých členů.
V přihlášce ke zkoušce uchazeč uvede zejména:
- jméno, příjmení, adresu bydliště, datum a místo narození,
- dosažené vzdělání včetně akreditovaného programu, popřípadě studijního oboru,
- vykonávanou praxi v oboru a její délku,
- skupiny chemických látek nebo přípravků, se kterými uchazeč nakládá nebo bude nakládat,
- datum a podpis.
Uchazeč k přihlášce se připojí ověřenou kopii dokladu o ukončeném vzdělání a doklad o vykonané praxi a její délce.
Přihlášku ke zkoušce uchazeč zašle příslušné krajské hygienické stanici. Uchazeč se může přihlásit u kteréhokoliv zkušebního místa v CR. Pozvánku ke zkoušce doručí zkušební místo uchazeči nejpozději 30 dní před termínem konání zkoušky.
Rozsah znalostí požadovaných ke složení zkoušky odborné způsobilosti je stanoven vyhláškou č.428/2004 Sb.
Uchazeč musí prokázat znalosti v následujících oblastech:
- právní předpisy (zákon č. 356/2003 Sb., § 44a a 44b zákona č. 258/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů)
· cesty vstupu látek a přípravků klasifikovaných jako vysoce toxické do organismu člověka obecně a se zaměřením na látky, se kterými uchazeč nakládá nebo bude nakládat,
- působení vysoce toxických látek na zdraví člověka (akutní otrava, chronická otrava) se zaměřením na konkrétní látky, se kterými uchazeč nakládá nebo bude nakládat,
- zásady bezpečnosti a hygieny práce při nakládání s chemickými látkami obecně a se zaměřením na látky, se kterými uchazeč nakládá nebo bude nakládat,
- zásady první předlékařské pomoci při zasažení chemickými látkami obecně a se zaměřením na látky, se kterými uchazeč nakládá nebo bude nakládat,
- zneškodňování chemických látek a zásady ochrany životního prostředí se zaměřením na látky, se kterými uchazeč nakládá nebo bude nakládat.
Zkouška probíhá ústní formou. Po úspěšném složení zkoušky se vydá uchazeči osvědčení o odborné způsobilosti k nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky klasifikovanými jako vysoce toxické.
V případě, že uchazeč u zkoušky neuspěl, je možné zkoušku opakovat nejdříve za šest týdnů.
O průběhu zkoušky vyhotoví předseda zkušební komise protokol o zkoušce, ve kterém uvede:
- jména a příjmení členů zkušební komise,
- datum a místo konání zkoušky a dobu jejich zahájení a ukončení,
- seznam uchazečů o konání zkoušky a u každého uchazeče uvede jméno, případně jména, příjmení, popřípadě titul, bydliště a datum a místo narození a seznam položených zkušebních otázek,
- zhodnocení výsledků zkoušek uchazečů slovy uspěl-neuspěl,
- datum vyhotovení protokolu.
Po úspěšně vykonané zkoušce odborné způsobilosti vydá příslušný orgán ochrany veřejného zdraví uchazeči osvědčení o odborné způsobilosti pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky klasifikovanými jako vysoce toxické. Platnost osvědčení byla stanovena na 5 let ode dne jeho vydání.
Platnost osvědčení se neprodlužuje, před uplynutím doby platnosti je nutné podat přihlášku k nové zkoušce.
Vyhláškou č. 428/2004 Sb. jsou stanoveny náležitosti osvědčení o odborné způsobilosti k nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a přípravky klasifikovanými jako vysoce toxické.