Konference BOZP je v kontextu ČR zásadní oborová akce se skvělým obsazením řečníků. Nejde jen o školení, jedná se o důležité setkání odborníků a příležitost vyměnit si informace a zkušenosti i na méně formální úrovni. V roce 2024 se bude konat již jubilejní X. ročník této akce, která vždy pokryje zásadní témata, kterými BOZP v České republice zrovna žije. V programu se soustředíme především na aktuální legislativní vývoj v oblasti BOZP a jeho dopad na praxi na pracovištích, zařazujeme ale i významná přesahová témata. |
Témata letošního ročníku
Při sestavování programu letošní konference vycházíme z oblastí dotčených očekávanými legislativními změnami.
Změny v zákoně č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách a ve vyhlášce č. 79/2013 Sb., o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče
Plánovaná novelizace se dotkne některých typů pracovnělékařských prohlídek, stanoví náhradní postupy, organizaci a provádění pracovnělékařských služeb v době mimořádných událostí a zavede nový systém péče o zdraví zaměstnanců – systém zaměstnavatelské prevence. Jak bude tento systém vypadat, jak bude organizován a jak se změní dosavadní způsob výkonu pracovnělékařských prohlídek a dalších služeb v ochraně zdraví zaměstnanců při práci na pracovištích probereme v uceleném bloku věnovaném těmto službám.
Novely zákoníku práce
Většina plánovaných úprav v zákoníku práce se týká pracovněprávních otázek a představíme je formou rychlého přehledu. Významnou změnou, u které se zastavíme déle, je sloučení výpovědních důvodů při ztrátě zdravotní způsobilosti zaměstnance k práci, což znamená, že výpovědi se již nebudou rozlišovat podle písmene d) a e) § 52 zákoníku ráce. Jaký bude nový postup, pokud zaměstnanec ztratí dlouhodobě zdravotní způsobilost k práci, kterou vykonával dosud a zaměstnavatel ho nebude moci převést na jinou práci. Změny se očekávají také v odškodňování pracovních úrazů.
Nařízení vlády o evidenci úrazů
Očekává se nové nařízení vlády, které nahradí stávající nařízení vlády č. 201/2010 Sb., o způsobu evidence úrazů, hlášení a zasílání záznamu o úrazu, ve znění pozdějších předpisů. Představíme změny v novém předpise, tuto změnu ale hlavně využijeme k otevření tématu pracovních úrazů jako takových - jejich posuzování, vyšetřování a odškodňování z různých pohledů práva i praxe.
Stavebnictví
Stavebnictví patří z hlediska úrazovosti mezi nejnebezpečnější obory, a to i co do vážných úrazů. Podíváme se na trestní odpovědnost jednotlivých účastníků výstavby a poznatky orgánů státního dozoru při kontrolách v této oblasti.
Podle stavu legislativníhgo procesu se dotkneme plánovaných novel zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a nařízení vlády č. 591/2006 Sb., o bližších minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích.
Fotovoltaika z pohledu BOZP
V rámci snahy o energetické úspory a dosažení cílů udržitelnost instaluje stále více organizací FVE systémy. V blízké budoucnosti to pro některé bude i povinné. Fotovoltaika zahrnuje přípravu objektu, zabezpečení, posouzení požární bezpečnosti, převzetí instalace, dokumentaci, revize, školení zaměstnanců a stanovení osob, které mohou systémy obsluhovat. Účastníkům představíme zkušenosti z přípravy těchto systémů z pohledu odborně způsobilé osoby v prevenci rizik a požární ochrany, perspektivu dozoru nad těmito zařízeními a legislativní aspekty ve světle nové normy (toho času tzv. přípravné verze) ČSN P 73 0847 (730847) Požární bezpečnost staveb - Fotovoltaické (PV) systémy.
Ve spolupráci a s podporou
Partneři
Mediální partneři
8:30
Začátek konference
Novely zákona č. 309/2006 Sb., a nařízení vlády č. 591/2006 Sb.
Mgr. Bc. Lucie Kyselová
Změny v zákoně č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách
Mgr. Matyáš Fošum
Změny ve vyhlášce č. 79/2011 Sb., o pracovnělékařských službách
Mgr. Aneta Kovářová
Podpora zdraví na pracovišti
MUDr. Vladimíra Lipšová
Podpora zdraví na pracovišti je efektivním nástrojem udržení a zlepšování zdravotního stavu pracovní populace, produktivity a spokojenosti. Její legislativní ukotvení je předmětem novelizace Zákona o specifických zdravotních službách (zákon č. 373/2011 Sb.) a navazující Vyhlášky o pracovnělékařských službách (vyhláška č. 79/2013 Sb.). Praktické dopady tohoto postupu budou předmětem této přednášky.
Novinky v legislativě BOZP
Robert Křepinský
Výpovědi ze zdravotních důvodů podle chystané novely zákoníku práce
JUDr. Bc. Michal Peškar
Tématem tentokrát budou změny ve výpovědních důvodech v tzv. flexinovele zákoníku práce, která má být účinná už od 1.1.2025 (pokud se to stihne). V současnosti totiž zákoník práce rozlišuje mezi výpovědním důvodem spočívajícím v pozbytí zdravotní způsobilosti i) pro pracovní úraz, nemoc z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí a ii) pro pozbytí pracovní způsobilosti z jiných důvodů. Tato úprava přináší značné problémy a opakovaně byla řešena soudní judikaturou, a to s rozdílnými závěry.
Navrhovaná změna zákoníku práce spočívá ve sloučení těchto výpovědních důvodů do jednoho, čímž by se měl celý proces zjednodušit a zpřehlednit. Zároveň se také plánují další změny týkající se odstupného. V průběhu přednášky si proto vysvětlíme dopady a důsledky této legislativní změny pro zaměstnavatele i zaměstnance.
Pracovní úraz jako informace
Bc. Jiří Novák
Katastrofa nebo prostor pro rozvoj?
Pracovní úraz poskytuje informaci nejen v negativním smyslu (selhání systému/jedince), ale také v pozitivním smyslu - prostor pro doplnění a vylepšení nastavených procesů a postupů.
Jak vyšetřovat a implementovat získané poznatky o pracovním úrazu do provozu bude tématem této přřednášky.
Spolupráce zaměstnavatele se zákonnou pojišťovnou jako jedna z nezbytných součástí procesu likvidace pracovních úrazů a nemocí z povolání
Mgr. Kateřina Frýbortová
Příspěvek bude zaměřen na poslední novelizace zákoníku práce a judikaturu související s oblastí odškodnění pracovních úrazů a nemocí z povolání se zaměřením na požadavky pojišťovny na dokládání dokumentace nezbytné k provedení likvidace.
Fotovoltaické systémy z perspektivy OZO v prevenci rizik
Ing. Lukáš Kičmer
Na co si dát pozor v případě výstavby a zejména předání fotovoltaických systému do provozu od výstavbového partnera. Na co vše je nutné myslet během provozu fotovoltaiky malého rozsahu.
Požadavky na realizaci a provoz fotovoltaických systémů
David Černoch
V tomto přehledu budou naznačeny perspektivy významné pro realizaci fotovoltaických systémů a to jak z hlediska legislativy tak i funkční bezpečnosti. Prostřednictvím několika typických realizačních scénářů se lektor dotkne především povinností provozovatele VTZ, aspektů elektrické bezpečnosti, požární bezpečnosti, statiky, stability ocelových konstrukcí a některých dalších.
Trestní odpovědnost účastníků výstavby
Bc. Lucie Pflugová
V přednášce budou shrnuty některé významné aspekty trestní odpovědnosti účastníků výstavby při pracovních úrazech na staveništi a úrazech civilistů v souvislosti se stavbami.
Lektoři
Robert Křepinský
je osobou odborně způsobilou v prevenci rizik a osobou odborně způsobilou v oblasti PO. Bezpečnosti a ochraně zdraví při práci se profesně věnuje již téměř třicet let. Od roku 1998 působí jako svazový inspektor bezpečnosti práce – metodik – specialista v OS UNIOS. Je členem Rady vlády pro BOZP – poradního orgánu vlády ČR, předsedou Stálého výboru pro…
Více informací a další semináře lektoraMgr. Bc. Lucie Kyselová
vedoucí oddělení inspekce a bezpečnosti práce, Ministerstvo práce a sociálních věcí
Více informací a další semináře lektoraMgr. Matyáš Fošum
Od roku 2004 se věnuje ochraně veřejného zdraví, od roku 2013 na Ministerstvu zdravotnictví. V současné době v pozici ředitele odboru ochrany veřejného zdraví.
Více informací a další semináře lektoraMgr. Aneta Kovářová
vedoucí Oddělení hygieny práce a pracovního lékařství Ministerstva zdravotnictví
MUDr. Vladimíra Lipšová
Vedoucí Centra hygieny práce a pracovního lékařství Státního zdravotního ústavu v Praze a
vedoucí Národního referenčního pracoviště pro fyziologii a psychofyziologii práce Státního zdravotního ústavu v Praze
Bc. Jiří Novák
odborně způsobilá osoba v prevenci rizik, odborně způsobilá osoba v požární ochraně, revizní technik plynových a tlakových zařízení
Více informací a další semináře lektoraJUDr. Bc. Michal Peškar
Advokát a partner v advokátní kanceláři Randl Partners, předseda AKV - Asociace pro kolektivní vyjednávání a rozvoj pracovněprávních vztahů. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.
Specializuje se na problematiku pracovního práva, zejména na otázky kolem pracovní doby, elektronizace v…
Mgr. Kateřina Frýbortová
hlavní metodička Centra pojištění odpovědnosti za pracovní úrazy
Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group
Ing. Lukáš Kičmer
specialista bezpečnosti práce a požární ochrany
David Černoch
revizní technik elektro, OZO BOZP, autorizovaná osoba ČKAIT
Více informací a další semináře lektoraBc. Lucie Pflugová
inspektor - metodik BOZP pro stavebnictví, SÚIP Praha